Nowa siedziba NOSPR. "Taka precyzja, że krzesełka nie można przestawić"
2014-09-30, 13:09 | aktualizacja 2014-10-15, 12:10
1 października w Katowicach uroczyście otwarta zostanie siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. - To też Międzynarodowy Dzień Muzyki i nie przypadkiem tego dnia mamy otwarcie budynku, na który orkiestra czekała właściwie przez całe swoje istnienie - opowiadała Małgorzata Małaszko, dyrektor radiowej Dwójki.
Posłuchaj
Architektem nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia jest Tomasz Konior, a mieści się ona przy placu Wojciecha Kilara 1. Dla muzyków i melomanów to bardzo duże wydarzenie, bo - jak podkreślała Małgorzata Małaszko - paradoks polega na tym, że orkiestra, która w 2015 r. będzie obchodziła swoje 80 urodziny, dotąd tylko się tułała.
Budynek powstał na terenie kopalni Katowice niedaleko Muzeum Śląskiego. - To taki trakt spacerowy i kulturowy nieopodal Spodka, z przepięknym parkiem - opowiadała Małgorzata Małyszko. Otaczający siedzibę plac obsadzony został 450 drzewami, znalazły się tam też instalacje umieszczone na 99 monumentalnych "kominach".
Witold Lutosławski w Polskim Radiu - zobacz serwis specjalny>>>
Rozmówczyni Michała Nogasia przyznała, że od początku bacznie przyglądała się pracom budowlanym. - Z dumą będę dzieciom i wnukom opowiadała, że od pierwszych chwil realizacji projektu, między innymi z Krzysztofem Pendereckim i Kazimierzem Kordem, w gumiakach, zawsze żółtych, chodziłam i zaglądałam w miejsca, które sukcesywnie się wyłaniały - wspominała dyrektor Dwójki.
Henryk Mikołaj Górecki w Polskim Radiu>>>
Co usłyszymy podczas koncertu inaugurującego? Pierwszymi dziełami, które zabrzmią w nowej sali koncertowej, będą kompozycje Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Kilara, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Brahmsa i Beethovena. - To też symboliczny zestaw, bo właśnie z inicjatywy wielkich, polskich kompozytorów, czyli Góreckiego, Pendereckiego i Kilara, którzy upomnieli się o tę orkiestrę, zaczęto poważnie myśleć o budowie katowickiej siedziby - mówiła Małgorzata Małaszko.
Krzysztof Penderecki w Polskim Radiu>>>
Okazały gmach ma m.in. salę koncertową o najwyższych światowych standardach. - Żeby w każdej części sali było słychać tak samo dobrze, precyzyjnie wyznaczone jest, w jakich odległościach od siebie mogą siedzieć muzycy. Nie mogą przestawiać krzesełek i poruszać się przy pulpitach. Dzięki temu i na balkonach i w środku i w pierwszym rzędzie tak samo genialnie słychać - dodała dyrektor Dwójki.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadził Michał Nogaś.
"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00.
(ei/mc)