Krystyna Iglicka - Okólska: Beata Kempa kandydatką Polski Razem na wicemarszałka Sejmu
- Jesteśmy jedynym klubem, który nie ma wicemarszałka w Sejmie. Zjednoczona prawica jest dosyć dużą siłą polityczną, więc dlaczego miałaby nie mieć - mówi w "Salonie politycznym Trójki" wiceprezes Polski Razem Krystyna Iglicka - Okólska.
Krystyna Iglicka - Okólska
Foto: Polskie Radio
Gość Trójki podkreśla, że rozmowy z Prawem i Sprawiedliwością na ten temat cały czas się toczą. - Zjednoczona prawica mówi jednym głosem i staramy się współpracować na wszystkich płaszczyznach, również na płaszczyźnie dotyczącej pozycji w Sejmie - zaznacza Krystyna Iglicka - Okólska i dodaje, że "Prawo i Sprawiedliwość nie mówi zdecydowanie 'nie'".
- Posiadanie takiego człowieka, jak wicemarszałek, być może troszeczkę ucywilizowałby Sejm i dało nam możliwość mówienia i przedstawiania swoich propozycji. Warto byłoby mieć własnego wicemarszałka - ocenia wiceprezes Polski Razem.
Krystyna Iglicka - Okólska mówi, że nie oczekuje dużo po expose Ewy Kopacz. - Widzieliśmy już ją raz w sytuacji, kiedy mówiła sama od siebie i to nie za bardzo jej wychodziło - podkreśla gość "Salonu politycznego Trójki" .
Czytaj też<<<Expose Ewy Kopacz. "Zaskoczy pragmatyzmem">>>
- To jest rok przetrwania narodowego, także nie oczekuję planów na najbliższych 5 lat. Ewa Kopacz nie powie nic nadzwyczajnego. Powie rzeczy gładkie, mające utrzymać nastroje i poparcie dla Platformy - ocenia rozmówczyni Marcina Zaborskiego i dodaje, że oczekuje jednak, aby premier "ustosunkowała się do jedynej rzeczy, którą znamy z taśm, a do której nikt się jeszcze nie ustosunkował", czyli cen benzyny po ewentualnej wygranej Platformy Obywatelskiej. - Byłby to strzał w stopę dla Ewy Kopacz, ale powinna się do tego ustosunkować - mówi Iglicka - Okólska.
Wiceprezes Polski Razem pytana o to, czy nierentowne kopalnie powinny być zamykane, mówi, że jako ekonomista uważa, że tak. - Natomiast jako polityk rozumiejący całą złożoność spektrum problemów społecznych, które pojawiły się w ostatnich latach przez rządy Platformy Obywatelskiej, a mianowicie niesamowite rozwarstwienie społeczne i coraz większe grupy ludzi biednych, którzy nie są przygotowani na takie ostre reformy, uważam, że lepiej nierentowne kopalnie modernizować, a nie wyrzucać ludzi na bruk - zaznacza Krystyna Iglicka - Okólska.
Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy" , "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce" .
Zdaniem gościa Trójki, przywileje emerytalne górników należy zlikwidować, "ale nie jutro". - Najpierw wprowadzić reformę gospodarczą, reformę rynku pracy, obniżyć stopę bezrobocia. Doprowadzić do funkcjonowania drobnej przedsiębiorczości - mówi profesor i dodaje, że w jej opinii proces ten trwałby około pięciu lat.
Krystyna Iglicka - Okólska mówiła także o przywilejach dla nauczycieli, które w jej opinii także powinny zostać zlikwidowane oraz pomyśle Polski Razem na wprowadzenie w przychodniach opłaty rejestracyjnej w wysokości 5 złotych, co jej zdaniem rozładowałoby kolejki do lekarzy specjalistów.
Rozmawiał Marcin Zaborski.
(kh/fbi)