Ubezpieczenie od powodzi. Uważaj na karencję

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ubezpieczenie od powodzi. Uważaj na karencję
Ubezpieczenia związane ze skutkami klęsk żywiołowych nie zawsze muszą zawierać ubezpieczenie od powodzi Foto: Glow Images/ East News

Komisja Nadzoru Finansowego chce poprawić przepisy dotyczące ubezpieczeń od skutków powodzi. Na rynku nie ma obecnie jednolitych zasad udzielania takich ubezpieczeń. Na co zwracać uwagę przy zawieraniu umowy z ubezpieczycielem?

Posłuchaj

Mariusz Krzemiński o tym, na co zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy ubezpieczeniowej (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Marcin Tarczyński, rzecznik Polskiej Izby Ubezpieczeń tłumaczy, że standardowe ubezpieczenie domu czy mieszkania bardzo często zawiera w sobie ubezpieczenie od skutków klęsk żywiołowych i ma też wymienione ryzyko powodzi. - Może się zdarzyć, że w wersji podstawowej oferty nie ma powodzi. Możemy wtedy sprawdzić na przykład, czy w opcji za dodatkową opłatą możemy wybrać dodatkowo ryzyko powodzi - mówił Marcin Tarczyński.

Tymczasem Krystyna Krawczyk z Biura Rzecznika Ubezpieczonych podkreślała, że generalną potrzebą polskiego rynku ubezpieczeniowego jest to, żeby umowy były sformułowane w sposób jasny i zrozumiały. - Zakłady ubezpieczeń często odmawiają wypłaty odszkodowań, albo pomniejszają wypłacane sumy, bezzasadnie powołując się na treści umowy i interpretując je na niekorzyść klientów - mówiła ekspertka.

Na co zatem szczególnie należy zwracać uwagę podpisując umowę na polisę? - Ubezpieczyciele często zamieszczają w umowach ruch ochronny w postaci karencji. Polega to na tym, że na przykład, jeśli okres powodziowy jest na wiosnę, a my ubezpieczamy się w styczniu, to mogą dać nam 3-miesięczną karencję. A to oznacza, że w tym okresie nie odpowiadają za wystąpienie szkód - tłumaczyła Krystyna Krawczyk.

Co i kiedy może zmienić się na rynku ubezpieczeniowym, na co szczególnie uważać podpisując umowę i gdzie szukać pomocy jeśli mamy problem z ubezpieczeniem? Między innymi o tym usłyszeć można w materiale przygotowanym przez Mariusza Krzemińskiego.

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między 6.00 a 9.00.

(ei/mp)

Polecane