Czy można wyjść z Unii Europejskiej?
2014-06-24, 17:06 | aktualizacja 2014-06-24, 18:06
- Oczywiście, że tak. Procedura wyjścia jest właściwie łatwiejsza niż rozwód - mówi Elżbieta Kaca z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Skąd takie pytanie?
Posłuchaj
Wszystko przez awanturę o kandydata na stanowisko szefa Komisji Europejskiej Jeana-Claude'a Junckera. Nie chce go brytyjski premier David Cameron.
Jak tłumaczy Elżbieta Kaca, jeżeli państwo członkowskie decyduje się na wyjście z Unii, to automatycznie wszystkie polityki, w ramach których jest zintegrowane, podlegają rewizji. Co by było, gdyby Brytyjczycy chcieli wyjść z Unii? - W przypadku Wielkiej Brytanii w grę wchodzą: wspólna polityka rolna - wszystkie dotacje byłby poddawane negocjacjom. Polityka finansowa, wspólny rynek, przepływ kapitału, osób, usług - te wszystkie polityki byłby renegocjowane, bo Brytyjczycy chcieliby sobie ustalić nowy stosunek prawny z Unią - mówi ekspertka i dodaje, że wiązałoby się to z dużymi stratami zarówno po stronie Unii jak i Wielkiej Brytanii.
Czy zdarzył się przypadek wyjścia z UE? - Kiedy Grenlandia uzyskała niezależność od Danii w 1979 roku, w 1982 złożyła wniosek o wyjście ze Wspólnoty. Trzy lata zajęło Grenlandii wynegocjowanie umowy i warunków wyjścia. Dużą kontrowersją było rybołówstwo. Wypracowano warunki satysfakcjonujące obie strony. W 1985 roku Grenlandia znalazła się poza UE - przypomina gość Ernesta Zozunia.
Przygotowana przez Ernesta Zozunia audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus. "Euranet Plus - Europa od kuchni" w każdy wtorek o godz. 17.20.
(mp, ei)