Minister środowiska: w Europie brakuje wiedzy o gazie łupkowym
Maciej Grabowski ma nadzieję, że parlament przyjmie pakiet ustaw łupkowych w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.
Maciej Grabowski, minister środowiska
Foto: Polskie Radio
Choć prace legislacyjne trwają już ponad dwa lata, to zdaniem gościa Trójki firmy nie będą rezygnować z tej technologii wydobywania gazu. - Decydują badania i wyniki kolejnych odwiertów. Dobre wyniki mogą wywołać efekt stadny i będzie więcej chętnych niż jest w tej chwili. W tym roku może być przełom i będzie odwiert, który pokaże, że z jednego odwiertu możliwe są do uzyskania ilości przemysłowe - powiedział.
Minister środowiska podziela opinie firm, które oczekują szybszych działań legislacyjnych ws. wydobywania gazu łupkowego. - Chcą mieć pewność co do sposobów działania na koncesjach i wysokości obciążeń, które czekają na poziomie wydobywczym, bo to ogranicza ich ryzyko inwestycyjne - zauważył.
Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".
Według Grabowskiego w Europie brakuje wiedzy nt. gazu łupkowego. - Chcemy mieć niezależny raport, który będzie podstawą do tego, żeby dyskusja była prowadzona w oparciu o fakty i nie miała charakteru politycznego. Fakty będą po naszej stronie, bo te złoża są potrzebne Polsce i Europie - podkreślił.
Maciej Grabowski odniósł się także do pomysłu stworzenia funduszu pokoleń, na który miałyby trafiać pieniądze z gazowych podatków. - On ma sens, jeśli dochody będą znaczne. Nawet 1,5 mld zł to tylko ułamek procenta naszego budżetu. Nie sadzę, żeby to były aż tak istotne pieniądze, żeby tworzyć specjalny fundusz - powiedział. Przyznał jednocześnie, że jeżeli dochody będą bardzo duże, to trzeba będzie pomyśleć, by zachować je dla następnych pokoleń, ale też by uniknąć wpływu na nadmierne wzmocnienie waluty w Polsce.
Minister odniósł się również do tematu ustawy śmieciowej. Zapowiedział, że jej nowelizacja może być gotowa za półtora miesiąca. Zaznaczył, że nie ingerował w działania zespołu, który pracował nad propozycjami zmian w prawie.
Minister dodał, że kwestia objęcia wszystkich właścicieli nieruchomości obowiązkiem segregacji śmieci nie jest przesądzona. Według ministra skuteczniejsze są narzędzia ekonomiczne i promowanie niższymi opłatami tych, którzy śmieci rozdzielają.
Do słuchania "Salonu politycznego Trójki" zapraszamy od poniedziałku do piątku o 8.13.
Rozmawiał Marcin Zaborski.
(to/mk)