Ostatnie utwory Mrożka: kryzys cywilizacji w centrum zainteresowań

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ostatnie utwory Mrożka: kryzys cywilizacji w centrum zainteresowań
Kwiaty i zdjęcie dramaturga na sarkofagu w Panteonie Narodowym w podziemiach kościoła św. św. Piotra i Pawła w Krakowie, gdzie złożona została urna z prochami Sławomira Mrożka.Foto: PAP/Stanisław Rozpędzik

- Cała ostatnia faza jego twórczości poświęcona jest, moim zdaniem, rozczarowaniu światem - powiedział w "Klubie Trójki" prof. Jerzy Jarzębski.

Posłuchaj

Pożegnanie Sławomira Mrożka w Krakowie (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Prochy Sławomira Mrożka (29.06.1930 - 15.08.2013) zostały złożone w Panteonie Narodowym w podziemiach bazyliki świętych Piotra i Pawła w Krakowie. My pożegnaliśmy autora "Tanga" w "Klubie Trójki". Zaproszenie do studia w Radiu Kraków przyjęli: prof. Jerzy Jarzębski oraz reżyser, z którym współpracował Mrożek - Bogdan Ciosek. Gościem specjalnym audycji był dominikanin o. Jan Andrzej Kłoczowski, który na pogrzebie Sławomira Mrożka wygłosił homilię.

W szczególnym wydaniu "Klubu Trójki" skoncentrowaliśmy się na ostatnich tekstach pisarza, powstałych po chorobie (udar mózgu w 2002 roku), która stanowiła cezurę w jego biografii. - Nie znam wszystkich jego ostatnich tekstów. Znam dramat "Karnawał, czyli pierwsza żona Adama” i to jest moim zdaniem sztuka, która wpisuje się w ciąg utworów poświęconych kryzysowi cywilizacji i kultury. Widzimy tam świat na opak. - powiedział prof. Jerzy Jarzębski (Uniwersytet Jagielloński).

Sławomir Mrożek: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Bogdan Ciosek, reżyser m.in. emitowanego w Polskim Radiu słuchowiska "Mołotow”, wskazywał natomiast, że jego zdaniem już dramat "Policja” (1958.) zawiera w sobie "ten element odwrócenia". - Natomiast "Karnawał” (2013) zdecydowanie jest sztuką o kryzysie. Wskazuje na atrofię uczucia. Jestem w trakcie pracy nad "Karnawałem” i aktualnie skrzętnie poruszam się po labiryncie myśli i metafor Mrożka. Moje intuicje reżyserskie od początku były takie, że kluczem do tego utworu jest metafora i szukanie trampolin, na których można daleko odlecieć w interpretacji - powiedział reżyser w "Klubie Trójki”.

Czy skupienie się Sławomira Mrożka na tematyce kryzysu kultury i cywilizacji wpłynęło na jego postawę wobec religii? Ojciec prof. Jan Andrzej Kłoczowski przytoczył słowa dramatopisarza o tym, że "Bóg jest, ale nie wolno mu zaglądać do garnka”. - W "Dzienniku” Mrożek napisał, że Bóg jest niewiadomą, ale bez tej niewiadomej żadne równanie się nie sprawdza. On szukał, ale nie plątał się w walkę pojęć. Szukał siły do życia, pozostawiając wiele fascynujących znaków zapytania - dodał dominikanin.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiliśmy także m.in. o Archiwum Sławomira Mrożka, które gromadzone i inwentaryzowane jest w Montricher w Szwajcarii, oraz o słuchowisku "Mołotow”.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00.

(ei)

Polecane