Henryk Wieniawski - niezwykły wirtuoz

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Henryk Wieniawski - niezwykły wirtuoz
Fotografia Henryka Wieniawskiego pochodzi sprzed 1870 rokuFoto: Jan Mieczkowski/domena publiczna

Swoją twórczość kształtował w taki sposób, aby podczas koncertów ukazywać niezrównaną umiejętność gry na skrzypcach. Dlatego wiele utworów Wieniawskiego najeżonych jest trudnościami technicznymi.

Posłuchaj

Henryk Wieniawski - niezwykły wirtuoz (MP3 - Muzyczny Przewodnik Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Liryzm był jego drugim obliczem. Częste w twórczości Henryka Wieniawskiego są także nawiązania do polskich form tanecznych takich jak  mazurki i polonezy.

Dzięki matce Henryka Wieniawskiego, zdolnej pianistce jego dom rodzinny był prawdziwym salonem artystycznym. Odbywały się koncerty, spotkania literackie i dyskusje. Zaważyło to nie tylko na późniejszej drodze życiowej Henryka Wieniawskiego, ale także dwóch jego braci. Julian, został pisarzem i publicystą,  Józef, poświęcił się karierze pianistycznej.

Gdy miał 8 lat, w 1843 roku młody skrzypek został wysłany do konserwatorium paryskiego, które  ukończył z pierwszą nagrodą i złotym medalem. Po latach wrócił tam, aby z sukcesami studiować kompozycje.

Koncertował wraz z bratem Józefem najpierw w Rosji, później w Europie. Wzbudzał entuzjazm, porównywano go do Paganiniego.  W 1872 po 12 latach pobytu w carskiej Rosji wyjechał do USA na 8-miesięczne turnee podczas którego dał  200 koncertów.

Henryk Wieniawski zmarł w Moskwie w roku 1880, od 1935 organizowany jest w Polsce Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego.

"MP3 – Muzyczny Przewodnik Trójki" na antenie Trójki w każdą sobotę w "Radiowym Domu Kultury". Cykl jest realizowany wspólnie z Narodowym Instytutem Audiowizualnym (www.nina.gov.pl ). Przygotowuje go Wojciech Włodarczyk.

/

(gs)

Polecane