Wspominamy Sławomira Mrożka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wspominamy Sławomira Mrożka
Na zdjęciu archiwalnym z 27.03.2012 r. dramaturg, prozaik oraz rysownik Sławomir Mrożek podczas uroczystości wręczenia mu orderu Ecce Homo na Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie. Foto: Fot.: PAP/Jacek Bednarczyk

Po godz. 16.00 zapraszamy na audycję poświęconą zmarłemu dramatopisarzowi, prozaikowi i rysownikowi, którą poprowadzi Barbara Marcinik.

Sławomir Mrożek zmarł nad ranem 15 sierpnia w Nicei. Jak mówi szefowa Wydawnictwa Literackiego Anna Zaremba-Michalska, ostatnio pisarz czuł się dobrze, a w połowie września miał odwiedzić Polskę.

Sławomir Mrożek pozostawił po sobie ogromną spuściznę, która na trwałe weszła do kanonu nie tylko polskiej, ale i światowej literatury. Pisał opowiadania i znakomite sztuki, które podbijały sceny w najdalszych zakątkach globu.

Sławomir Mrożek w Polskim Radiu - serwis specjalny

Do najważniejszych utworów Mrożka należą dramaty: "Tango", "Miłość na Krymie", "Emigranci" oraz "Wdowy". Jest także autorem książki "Varia. Życie i inne okoliczności" oraz satyrycznych opowiadań i humoresek, takich jak "Słoń" i "Wesele w Atomicach".

Jego twórczość jest utrzymana w konwencji groteski, ukazuje świat zniekształcony, a niekiedy nawet absurdalny. Bohaterowie dramatów Mrożka są niewolnikami wyobrażeń, gestów i stereotypów myślenia. Dzieła pisarza zawierają autorską refleksję nad stosunkiem jednostki do zbiorowości, historii i wartości uniwersalnych, będąc jednocześnie często polemiką z polskim romantycznym mitem.

>>>RADIA WOLNOŚCI - Radiofonizacja fragmentów "Policji" - utworu Sławomira Mrożka>>>

Urodził się w 1930 roku w Borzęcinie. Debiutował w 1950 roku na łamach "Przekroju" reportażem "Młode miasto". Tam publikował także cykl humorystycznych rysunków "Przez okulary Sławomira Mrożka". Popularność zyskał początkowo dzięki opowiadaniom. Swoje głośne teksty dramatyczne napisał w większości poza krajem, po 1963 roku.

>>>RADIA WOLNOŚCI - Teatr polski w RFN. Wspomnienia Anatola Kobylińskiego - o pracy nad przygotowaniem sztuki teatralnej Sławomira Mrożka pt. "Indyk", w reżyserii Aleksandra Berlina>>>

W audycji przypomnimy fragmenty wywiadu, którego pisarz udzielił Trójce z okazji premiery jego sztuki  "Karnawał, czyli pierwsza żona Adama". Zapraszamy 15 sierpnia po godz. 16.00.

(pg/IAR)

Polecane