Brave Festival: Rupinder opowiada o muzycznej tradycji Sikhów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Brave Festival: Rupinder opowiada o muzycznej tradycji Sikhów
RupinderFoto: mat.prasowe/Brave Festival

- Guru Nanak miał ucznia Mardana, który wszystko, co powiedział mistrz przekładał na poezję i starał się to za pomocą muzyki przekazać ludziom - opowiada gość Agnieszki Obszańskiej.

Posłuchaj

Brave Festival: Rupinder opowiada o muzycznej tradycji Sikhów (Teren kultura/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- W sumie było 10 Guru w religii sikhijskiej i wszystko, co przekazali światu zostało spisane w ragach, melodiach, poprzez poezję i muzykę. Święta Księga Sikhów - Gurbani ma 32 rozdziały i każdy z nich opisany jest jako raga. Raga stanowi podstawę do improwizacji muzycznej. Każda raga niesie ze sobą inne emocje i inne przesłanie, czytanie jej w odpowiedni sposób przybliża nas do tego przekazu - opowiada Rupinder.

Brave Festival: o kobietach, które walczyły… welonem

Jak mówi przez wiele lat dochodziło do porzucania tradycyjnego sposobu śpiewania rag, zabiegając o ich popularność. Jej celem jest przywrócenie oryginalnego sposobu ich wykonywania. Stara się spopularyzować tę ideę wśród uczniów szkół, które odwiedza.

- Dzisiaj w bardzo łatwy sposób gubimy swoje korzenie. Nasze dzieci nie potrafią powiedzieć nic o tradycji. Dlatego założyłam fundację, której celem jest odwiedzanie szkół w całych Indiach i przekazywanie dzieciom wiedzy o ich tradycji, muzyce, tańcu, rzemiośle, o tym, co tworzyło naszą kulturę przez tysiące lat - mówi Rupinder.  Trójka jest patronem Brave Festival.

Festiwal Brave Kids narodził się ze smutku

Audycję "Teren Kultura" przygotowała Agnieszka Obszańska. Na kolejną relację z Wrocławia zapraszamy w piątek (12 lipca), o godz. 13.00 w "Fest programie".

gs

Polecane