Lata 20., lata 30. - jak Polacy zadawali szyku za granicą

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Lata 20., lata 30. - jak Polacy zadawali szyku za granicą
Pola Negri na planie filmu "Good And Naughty", 1926 rok Foto: Fot.: PAP/DPA

Wśród emigrantów, którzy odnieśli sukcesy w latach 20. i 30., wszyscy do dziś pamiętają Polę Negri, gwiazdę kina niemego czy Jana Kiepurę, "króla tenorów”. Mało kto jednak słyszał o Antonim Cierplikowskim, wielkim kreatorze fryzur oraz o Sarze Lipskiej, projektantce.

Posłuchaj

Lata 20., lata 30. - jak Polacy zadawali szyku za granicą (Orzeł może/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Gdyńskie Muzeum Emigracji stara się przypominać sylwetki Polaków, którzy odnieśli sukces poza krajem. Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektor muzeum mówi, że Antoni Cierplikowski był bardziej  znany był bardziej na świecie niż u nas.

- Zwany był Antoine de Paris, czesał największe gwiazdy, królową brytyjską. Zrobił zawrotną karierę w Paryżu, gdzie pojawił się w 1903 roku jako 17-latek. Był samoukiem, bardzo szybko został zauważony i doceniony ze względu na swoją kreatywność. Był twórcą fryzury "na chłopczycę" - opowiada.

Polska przyroda udowadnia, że "Orzeł może” >>>

Rozmówczyni Joanny Mielewczyk mówi, że mistrz fryzjerstwa przyjaźnił się z, także zapomnianą, polską projektantką, Sarą Lipską. - Ona wyjechała w wieku lat 30 do Paryża, nawiązała współpracę z baletami rosyjskimi, Heleną Rubinstein, dla której projektowała butiki, flakony perfum i którą malowała - opowiada dyrektor muzeum.

Od 2 maja do 4 czerwca Trójka i "Gazeta Wyborcza" prowadzą wielką akcję społeczną "Orzeł może", która ma na celu przekonanie Polaków do okazywania życzliwości, optymizmu i wiary we własne siły. Prezydent RP objął akcję honorowym patronatem.

 

Polecane