"Z najwyższej półki": o wyspie na końcu świata i o pewnej wołdze
2013-04-21, 11:04 | aktualizacja 2013-04-29, 00:04
W tym wydaniu naszego magazynu dla lubiących czytać rozmowa z Maciejem Wasielewskim o jego znakomitej i przejmującej książce "Jutro przypłynie królowa", a także spotkanie z Przemysławem Semczukiem, który przypomina najciekawsze historie kryminalne z czasów PRL-u.
Posłuchaj
"Wszyscy – jakby umówieni – pielęgnowali ciszę". (…) "Ludzie milczeli, ale ziemia mówiła: kokarda na trawie, koraliki rozsypane na drodze". (…) "Nie wiem kiedy, ale uwierzyliśmy, że wolno nam wszystko". (…) "Jesteśmy skazani na siebie jak pasażerowie zepsutej windy"…
Kiedy czyta się te zdania – w nowej książce Macieja Wasielewskiego "Jutro przypłynie królowa" – ma się ciarki na plecach. Dlatego, że cała – opowiedziana w tym paraliżującym reportażu – historia wyspy Pitcairn i jej mieszkańców zdaje się być nieprawdopodobna. Trudno sobie wyobrazić, co może się wydarzyć wewnątrz zamkniętej, skazanej na siebie, oddalonej od reszty świata o tysiące kilometrów wspólnoty. A jednak przydarzyło się…
Wasielewski, utalentowany młody dziennikarz z Polski, dotarł na Pitcairn. Z początku myślał, że to będzie ciąg dalszy jego "wyspiarskich" opowieści (wraz z Marcinem Michalskim opisał Wyspy Owcze w świetnej książce "81:1"). Szybko jednak okazało się, że rzeczywistość napisała inny scenariusz. Poznał ludzi zniszczonych przez własną przeszłość, broniących swego świata przed dziennikarzami i fotoreporterami. Podał się więc za badacza sag żeglarskich i zamieszkał – na krótko – w Adamstown. Obserwował, pytał – wcześniej w Nowej Zelandii poznał kobietę, która – by "ocalić" resztki normalnego życia (o ile to jeszcze możliwe) – uciekła z wyspy. Poznał – rządzących na Pitcairn – "mężczyzn szybkich decyzji" i kobiety, zdające się bronić ich (i ich zachowań) wbrew wszelkim regułom…
Musisz uciekać, jeśli chcesz uratować resztki swojego człowieczeństwa
Maciej Wasielewski będzie gościem tego wydania "Z najwyższej półki" . "Jutro przypłynie królowa" pojawiła się na rynku 17 kwietnia z Trójkowym Znakiem Jakości.
Sięgniemy także po – właśnie ukazującą się – "Czarną wołgę. Kryminalną historię PRL" . Tę spisał – we współpracy z Violettą Krasnowską-Salustowicz – Przemysław Semczuk . To nie tylko opowieść o słynnym samochodzie, który budził postrach wśród rodziców dorastających dzieci. To także historia „psychopaty ciemności”, który objawił się w Jeleniej Górze, to proces Nasierowskiego, to śmierci na polskich statkach… W książce Semczuk sięga po dokumenty SB, opisuje sposób pracy milicji, stopień inwigilacji społeczeństwa.
Autor będzie gościem programu.
Wśród nowości także nowa powieści Henninga Mankella i historia "Zająca o bursztynowych oczach" .
Polecam FB audycji, działający bez przerwy!
I przypominam, że we wtorek Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich . Warto tego dnia słuchać „Do południa” (od 9.00)!
Do usłyszenia w niedzielę o 21:05 ,
Michał Nogaś
Lista osób, które otrzymują książki z tego wydania "Z najwyższej półki":
„Jutro przypłynie królowa”
Jakub Pawlak, Warszawa
Ryszard Bajorek, Wrocław
Agata Falkowska, Gdańsk
Joanna Zawadzka-Olszynka, Pszczyna
Beata Krawiecka, Skórzewo
Jolanta Bankiewicz, Garwolin
Marta Urbańska, Świecie
Katarzyna Żądło, Zgierz
Robert Mieczkowski, Ostrołęka
Karolina Kozos, Świdwin
Barbara Szewców, Radomsko
Magdalena Drzazga, Łódź
Justyna Lewandowska, Siemianowice Śląskie
Michał Bulczyński, Inowrocław
Ireneusz Guty, Tarnów
„Mózg Kennedy’ego”
Marek Komisarski, Łódź
Justyna Maluga, Starogard Gdański
Jakub Siwik, Nadarzyn
Kinga Kret, Opole
Elżbieta Przekop, Suwałki
„Zając o bursztynowych oczach. Historia wielkiej rodziny zamknięta w małym przedmiocie”
Małgorzata Fedas, Kraków
Katarzyna Bała, Piotrków Trybunalski
Edyta Perlińska, Olsztyn
„Czarna wołga. Kryminalna historia PRL”
Emilia Lamparska, Chełmno
Hubert Wilk, Kielce
Agata Oczkoś, Piła
Agnieszka Olejnicka, Krynica Morska
Jakub Siudut, Kraków
Maria Laskowska, Golub-Dobrzyń
Marta Szczypior, Gdańsk
Jerzy Jasiński, Warszawa
Joanna Konitzer, Złotów
Maciej Urys, Katowice
PS Wszystkie książki rozdawane są drogą elektroniczną – tylko w czasie trwania audycji! Maile – zawsze z dokładnym adresem korespondencyjnym w treści – można wysyłać dopiero w chwili, gdy na antenie podany zostanie komunikat (w tej sprawie). Metoda wyłaniania osób, do których trafią książki, jest niezmienna – zawsze "kto pierwszy, ten lepszy" (decyduje o tym kolejność pojawienia się maili w skrzynce programu) – chyba że na antenie padnie inny komunikat (!). Lista osób, które otrzymają przesyłki, pojawi się tym razem na stronie Trójki w ciągu tygodnia od zakończenia tego wydania programu. W sytuacji, gdyby okres ten miał się wydłużyć, słuchacze zostaną o tym poinformowani na stronie internetowej audycji!