"Z najwyższej półki": fenomen Cabré i Polska "B"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Z najwyższej półki": fenomen Cabré i Polska "B"
H. Wieniawski Scherzo-Tarantella op. 16 Foto: www.wieniawski.pl

W tym wydaniu magazynu o książkach wróciliśmy – zgodnie z zapowiedzią – do niedawno opublikowanej znakomitej powieści "Wyznaję". Rozmawialiśmy, między innymi, o fenomenie jej autora, Jaume Cabré. W programie także spotkanie z Marcinem Kołodziejczykiem, który napisał bardzo interesującą i intrygującą książkę o polskiej prowincji.

Posłuchaj

"Z najwyższej półki", 3 marca 2012
+
Dodaj do playlisty
+

/

Jeszcze kilka tygodni temu o Jaume Cabré mało kto w Polsce słyszał… Teraz nazwisko katalońskiego pisarza powtarzane jest bardzo często, jego wielka powieść, "Wyznaję" (ukazała się z Trójkowym Znakiem Jakości 20 lutego), znalazła się na pierwszych miejscach list sprzedaży książek w naszym kraju. Ten fakt w ogóle mnie nie dziwi: od lat nie dostaliśmy tekstu tak wspaniałego!

To książka, którą należy czytać, ale także i… odczytywać. Bo może to być zwykła historia, ktoś by nawet powiedział: banalna, o samotnym chłopcu, który spędza sporo czasu w sklepie antykwarycznym, uczy się gry na skrzypcach, szuka przyjaźni i miłości. Ale może to także być traktat o złu, o wszystkich jego postaciach, o tym, że dzieje Europy to właściwie historia śmierci, zemsty, poniżania, utraty człowieczeństwa. A jednocześnie ta książka może być wyznaniem miłości – literaturze i muzyce…

O "Wyznaję" po prostu chce się rozmawiać! Dlatego zaprosiłem do "Z najwyższej półki" panią Annę Sawicką. Nikt nie wie o tej książce (w Polsce) więcej od niej. Przetłumaczyła ją brawurowo, a przy okazji dość dobrze poznała samego Cabré.

A ponieważ wiem, że książka cieszy się ogromnym zainteresowaniem – miałem kolejne egzemplarze dla Słuchaczy. I było ich… całkiem dużo! :)

 

/

Gościem programu był także Marcin Kołodziejczyk. Na co dzień reporter "Polityki", tym razem wystąpi w roli autora książki. Jego "B. Opowieści z planety prowincja" to świetnie napisana (to ucho!, ten język!) opowieść o Polsce "pozamiejskiej", tej w której – jak zauważa autor – nie rozmawia się o eutanazji czy GMO. Raczej o tej, gdzie się marzy i śni o sukcesie, a prawdziwym problemem jest to, że buty – rzekomo "skórkowe" – okazały się, po tygodniu, być z plastiku.

O "B" Kołodziejczyk ma wiele do opowiedzenia, w końcu jeździ i opisuje te rejony od dwudziestu lat. Warto posłuchać…

 

/

Poza tym w programie także – między innymi: Cossery, Godwin i Rushdie.

 

Do usłyszenia w niedzielę, po 21.,

Michał Nogaś

ksiazki@polskieradio.pl

Polecam profil audycji na FB – tam wiele dzieje się także między kolejnymi wydaniami programu!

Kolejne wydanie programu - 17 marca o 21:05.

Wszystkie książki rozdawane są drogą elektroniczną – tylko w czasie trwania audycji! Maile – zawsze z dokładnym adresem korespondencyjnym w treści – można wysyłać dopiero w chwili, gdy na antenie podany zostanie komunikat (w tej sprawie). Metoda wyłaniania osób, do których trafią książki, jest niezmienna – zawsze "kto pierwszy, ten lepszy" (decyduje o tym kolejność pojawienia się maili w skrzynce programu) – chyba że na antenie padnie inny komunikat (!). Lista osób, które otrzymają przesyłki, pojawi się tym razem na stronie Trójki w ciągu tygodnia od zakończenia tego wydania programu. W sytuacji, gdyby okres ten miał się wydłużyć, słuchacze zostaną o tym poinformowani na stronie internetowej audycji!

Polecane