Lipiński: wracam do świata
2013-02-16, 14:02 | aktualizacja 2013-02-17, 20:02
- Ostatnie kilkanaście lat to był ciężki czas. Zachorowałem na trudną formę depresji. To skomplikowana choroba i niełatwo się z nią uporać. Ale ostatnie 2-4 lata to czas kiedy, mam wrażenie, odnoszę powolne zwycięstwo - mówi artysta w "Myśliwieckiej 3/5/7".
Posłuchaj
Goszcząc w audycji "Myśliwiecka 3/5/7" 9 lutego Tomek Lipiński mówił, że barykady go już nie pociągają. - Niestety rewolucje się nie sprawdzają. W historii wszystkie kończyły się źle. To raczej ewolucja jest tym, co wydaje się wartościowe - opowiadał w Trójce o muzyce, planach i nowych odkryciach.
Artysta wspomina swoje różne fascynacje muzyczne oraz początki zespołów Tilt i Brygada Kryzys. Pierwszy wypłynął na fali punk rocka, muzycy Tiltu od początku stawiali się w opozycji do wszystkiego i koncentrowali się na pisaniu piosenek. - Z Brygadą było inaczej. Powstawała w 1981 roku w lecie, czyli w bardzo gorącym politycznie okresie, kiedy trwała rewolucja Brygada Kryzys jest dzieckiem rewolucji i zarazem jej częścią - mówi Tomek Lipiński.
Gość "Myśliwieckiej 3/5/7" przypomina, że nazwa kultowej dziś formacji powstała "na gruzach" Tiltu i Kryzysu, czyli dwóch najpopularniejszych offowych zespołów warszawskich tego okresu. - Lider Kryzysu, Robert Brylewski, założył ze mną zespół, który częściowo zachował nazwę "Kryzys", ale chcieliśmy do niej dodać element waleczności, stąd "Brygada" - wyjaśnia muzyk.
W 30. rocznicę wydania "czarnej płyty" utworów z pierwszego albumu legendarnego zespołu mogliśmy posłuchać na żywo. Zobacz "debiut" Brygady Kryzys w Trójce!
Artysta w rozmowie z Piotrem Stelmachem podkreśla, że grupa była zespołem walecznym i w jakimś sensie jest nim nadal. - Aczkolwiek niewątpliwie coraz trudniej przychodzi nam definiowanie tej walki. Czy ciągle walczymy z systemem, czy może walczymy z własnymi słabościami, ograniczeniami? - zastanawia się Tomek Lipiński i dodaje, że być może odpowiedź na to pytanie przyniesie nowa płyta, którą zespół będzie nagrywał w tym roku.
Dlaczego pisanie piosenek w miarę upływu czasu staje się trudniejsze i skąd sentyment do muzyki Chopina? Posłuchaj całej rozmowy!