Niedokończone pontyfikaty w historii Kościoła

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niedokończone pontyfikaty w historii Kościoła
Bazylika św. Piotra w WatykanieFoto: o. Czesław Kozłowski SJ

- Trzeba pamiętać, że w Kościele katolickim papież sprawuje pełną władzę. Zarówno pod względem prawnym, jak i doktrynalnym. Jego decyzje są jednoosobowe - wyjaśnia Krzysztof Gołębiowski (KAI).

Posłuchaj

Papieska abdykacja w historii Kościoła katolickiego
+
Dodaj do playlisty
+

- Klasyczny przykład, na który powołują się historycy Kościoła i papiestwa, to przypadek Celestyna V, który ustąpił po pół roku sprawowania urzędu. Ten papież zrobił to dobrowolnie, ale w historii mamy też Piusa VI, który został usunięty przez Napoleona - mówi Krzysztof Gołębiowski w rozmowie z Marcinem Pośpiechem .

Redaktor działu zagranicznego Katolickiej Agencji Informacyjnej przypomina, że w historii Kościoła katolickiego kilku papieży "ustąpiło" z urzędu w obliczu prześladowań, czyli przestali być zwierzchnikami Kościoła nie w naturalny, dobrowolny sposób. - Jeśli chodzi o naciski na papieży, to zarówno w czasie pontyfikatu Pawła VI, jak i Jana Pawła II, pojawiały się sugestie, iż powinni oni ustąpić - wyjaśnia Krzysztof Gołębiowski.

Wielokrotnie zdarzało się też tak, że papież, czy to ze względu na stan zdrowia, czy osobowość, ulegali wpływom współpracowników. - Niezależnie jednak od tego, kto nimi kierował, papieże podpisywali wszelkie dokumenty i - przynajmniej formalnie - odpowiadali za decyzje.

Posłuchaj całej rozmowy!

''

Polecane