"Nie obniżać prestiżu zawodu nauczyciela"
2013-01-30, 18:01 | aktualizacja 2013-01-30, 18:01
Minister edukacji zaprosił do siebie nauczycieli i samorządowców. Ujawni, jakie zmiany w Karcie Nauczyciela zaproponuje rząd.
Posłuchaj
Przed nami więc kolejna odsłona dyskusji o warunkach pracy w polskich szkołach.
- Oczekuję od minister Krystyny Szumilas przedstawienia konkretów i doprecyzowania stanowiska rządu m.in. w sprawie zmian w Karcie Nauczyciela - mówi prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Gość "Pulsu Trójki" dodaje, że zmiany są potrzebne, ale nie powinny dotyczyć tylko zwiększenia wymiaru czasu pracy. Potrzebne jest także wypracowanie porozumienia w sprawie zwiekszenia uposażeń nauczycieli, które, zdaniem Broniarza, wciąż są za niskie.
Prezes ZNP wyraził nadzieję, że nie zostaną przyjęte takie zmiany, które osłabią prestiż zawodu nauczyciela. - Samorządy terytorialne zgłosiły kilka poprawek, które powodowały, że nauczyciel stawał się zakładnikiem organu prowadzącego, takie jak zmiany dotyczące awansu zawodowego czy w sposobie wynagradzania nauczycieli - mówi Sławomir Broniarz i dodaje, że "jeżeli rządowe propozycje będą szły w kierunku gwałtownej decentralizacji, przeniesienia odpowiedzialności z poziomu ministra na dyrektora szkoły czy na wójta lub burmistrza, to przeciw temu będziemy protestować".
Broniarz podkreślił, że środowisko nauczycielskie widzi potrzebę zmian i związek sam zaproponował ich wiele. - Ubolewamy tylko, że z blisko stu artkułów, które w Karcie są zapisane, opinia publiczna dyskutuje tylko o dwóch: czasie pracy nauczyciela i sposobie jego wynagradzania.
Ze Sławomirem Broniarzem rozmawiał Marcin Zaborski.
Audycji "Puls Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 17.45. Zapraszamy.