Spektakl zgłoszony przez Trójkę nagrodzony!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Spektakl zgłoszony przez Trójkę nagrodzony!
Fragment Plakatu Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2012"Foto: Rafał Olbiński

– Mamy swojego Tomasza Manna, który rośnie nam na bardzo ciekawego dramaturga – mówił Maciej Wojtyszko, członek jury Festiwalu "Dwa Teatry", o Tomaszu Manie, autorze i reżyserze "Mojej ABBY”, który otrzymał nagrodę za scenariusz oryginalny.

Posłuchaj

"Magazyn Bardzo Kulturalny" 20.05.2012
+
Dodaj do playlisty
+

GRAND PRIX dla najlepszego utworu radiowego na XII. Festiwalu "Dwa Teatry" Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej otrzymali twórcy słuchowiska "Hamlet" w reżyserii Waldemara Modestowicza. Sztukę Wiliama Szekspira reżyser zrealizował z myślą o współczesnym młodym widzu. W roli Hamleta wystąpił Marcin Hycnar, ubiegłoroczny zdobywca nagrody Talenty Trójki w kategorii Teatr.  – Nasz "Hamlet” był opowiedziany dosyć współczesnymi środkami, miałem sygnały od ludzi, że to było komunikatywne – mówił aktor.
Nagrodę za scenariusz oryginalny otrzymał Tomasz Man za utwór "Moja ABBA" w swojej reżyserii. Słuchowisko zostało zgłoszone przez Trójkę. Maciej Wojtyszko, członek jury, stwierdził, że to bardzo zgrabnie napisana sztuka, która opowiada o wielkiej, niezwykłej sile muzyki ABBY. – To jest napisane mądrze, z wdziękiem. Mamy swojego Tomasza Mana, który rośnie nam na bardzo ciekawego dramaturga – przekonywał.
Nagrodą za reżyserię uhonorowano ex aequo: Annę Wieczur-Bluszcz za słuchowisko "Mizantrop" oraz Dariusza Błaszczyka za słuchowisko "Zegar bije". – Każdy reżyser, aktor, mówi o wyjątkowości  Teatru Polskiego Radia. To jest bardzo odczuwalne tutaj, na festiwalu, kiedy w ciemnej sali siedzi grupa ludzi i wspólnie słucha. To jest piękne przeżycie – podkreślała Anna Wieczur-Bluszcz w rozmowie z Barbarą Marcinik.
GRAND PRIX dla najlepszego spektaklu Teatru TVP zdobyło przedstawienie "Getsemani" Davida Hare`a w reżyserii Waldemara Krzystka. David Hare, zainspirowany kulisami rządów ekipy brytyjskiego premiera Tony’ego Blaira, bez ogródek odsłania mechanizmy walki z władzą i o władzę, pokazując obłudę i skorumpowanie polityków.

Krzysztof Domagalik, dyrektor artystyczno-programowy części telewizyjnej Festiwalu Dwa Teatry, podkreślał, że to, co się rzuca w oczy w tym roku na festiwalu to różnorodność konwencji teatralnych. – Różnorodność, która stanowi trudność dla jurorów, ponieważ to są spektakle realizowane nie tylko w różnych technologiach, ale też w różnych estetykach – zauważył.

Janusz Kukuła, dyrektor części radiowej Festiwalu Dwa Teatry 2012, mówił w niedzielę na antenie Trójki, że oferta złożona publiczności: zarówno słuchaczom, jak i widzom, jest w tym roku bardzo bogata, interesująca i stawiająca ważne pytania.

Anna
Anna Seniuk (L) i Jerzy Stuhr (P) zostali nagrodzeni Wielką Nagrodą Festiwalu "Dwa Teatry" za całokształt twórczości, podczas gali otwarcia festiwalu

W sobotę podczas oficjalnej inauguracji festiwalu, Anna Seniuk i Jerzy Stuhr otrzymali Wielkie Nagrody Festiwalu.  – Chciałam podziękować za piękne życie dzięki Teatrowi Polskiego Radia i  Teatrowi Telewizji Polskiej – mówiła aktorka. Podkreśliła, że osób, które lubią teatr jest w Polsce coraz więcej. – Widać to choćby tu, w Sopocie, jak ludzie próbują się dostać na te pokazy, na słuchowiska radiowe – podkreśliła. Anna Seniuk złożyła także deklarację. – Oświadczam publicznie, że nie mam zamiaru, mimo tego smuteczku, że to już całokształt, zrywać współpracy z Teatrem Polskiego Radia i Telewizji, bo jak widzę i teatr, i ja ciągle mamy się dobrze – mówiła.

Również Jerzy Stuhr nie zamierza spocząć na laurach. – Przyrzekam, że będę się starał dalej pracować i być obecnym w domach Państwa. Nie wiem tylko, czy laureaci wielkich nagród mogą jeszcze brać udział w konkursie kiedyś, czy to wypada. Bo ja bym chciał jeszcze tu przyjechać jako uczestnik tego festiwalu – mówił.

Zapraszamy do wysłuchania relacji Barbary Marcinik z Sopotu.

(pg)

Polecane