"Z najwyższej półki": trzy opowieści o życiu (i śmierci)

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Z najwyższej półki": trzy opowieści o życiu (i śmierci)
Fragment okładki książki "Ja, transa" Cristiana AlarconaFoto: fot. mat. promocyjne

Tym razem sięgnęliśmy po książki o "strefie zakazanej" wokół Czarnobyla, o nieboskim Buenos i o Ewenkach, mieszkających w tajdze pasterzach reniferów.

Posłuchaj

"Z najwyższej półki" - 6 maja 2012
+
Dodaj do playlisty
+

Pisze Swietłana Aleksijewicz, dziennikarka i reportażystka, laureatka Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Angelusa: "Jestem świadkiem Czarnobyla… Najważniejszego wydarzenia XX wieku, mimo że upamiętnił się on także strasznymi wojnami i rewolucją. Minęło już dwadzieścia lat od katastrofy, a ja dotąd nie umiem odpowiedzieć na pytanie, czego daję świadectwo: przeszłości czy przyszłości? (…) Czarnobyl to przede wszystkim katastrofa czasu. Rozrzucone po naszej ziemi radionuklidy będą istniały pięćdziesiąt, sto, dwieście tysięcy lat… Nawet dłużej… W porównaniu z ludzkim życiem są wieczne."

/

Pisze tak w swej najnowszej, znakomitej i niezwykle poruszającej książce "Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości". To "opowieść głosów": świadków wybuchu w elektrowni atomowej, bliskich ofiar – strażaków, milicjantów, likwidatorów, żołnierzy. A także tych, którzy nie chcieli ze swoich wsi wyjechać i tych, którzy w zamkniętej, skażonej strefie znaleźli… lepsze życie. Czy też może: bardziej spokojną śmierć...?

O książce Aleksijewicz rozmawialiśmy ze znakomitą polską dziennikarką, znawczynią Rosji, Krystyną Kurczab-Redlich.

Cristian Alarcon, urodzony w Chile, ale mieszkający i pracujący w Argentynie dziennikarz, napisał z kolei opowieść o Buenos Aires, jakiego miłośnicy tanga, krwistych steków, Cortazara i Gombrowicza nie znają. W książce "Ja, transa", która nie jest powieścią, a wciągającym reportażem, zabiera czytelnika do dzielnic biedy, w których władzę sprawują handlarze narkotyków. Większość z nich to imigranci z innych krajów Ameryki Południowej: z Boliwii, Paragwaju i z Peru. Ci ostatni mają zresztą przeszłość terrorystyczną – należeli do Świetlistego Szlaku.

Główną bohaterką tekstu Alarcona jest Alcira , tytułowa transa. Transa, czyli – by tak ją określić – "detaliczna" dilerka narkotyków, przede wszystkim kokainy. Zajęła się tym po nagłej śmierci męża. I walczy o przetrwanie w narko-świecie.

Książkę, której lektura wymaga skupienia, ale która pokazuje zupełnie nieznane oblicze argentyńskiej stolicy, przetłumaczył Marcin Sarna. Był on gościem tego wydania "Z najwyższej półki".

/

Trafiliśmy też do tajgi, a to dzięki Andrzejowi Dybczakowi. Jego "Gugara" to piękna, baśniowa wręcz opowieść o Ewenkach, mieszkających w samym środku Syberii, w tajdze, pasterzach reniferów. Ich dotychczasowy świat powoli umiera, życie zmusza ich, by opuścili swoje czumy i powrócili do wioski. Dybczak spędza wśród nich kilka dni, opisuje zwyczaje, przyrodę, ciszę… Jawa przeplata się w tej książce ze snem.

O "Gugarze" rozmawialiśmy z Zofią Dimitrijević.

Był jeszcze jeden tytuł, szczególny. Mówiliśmy o niej w piątkowym "Trójkowym Znaku Jakości" , wspomnieliśmy i w "Z najwyższej półki". Tym bardziej, że odwiedziły nas… krasnoludki z Myśliwieckiej 3/5/7! A wszystko w związku z premierą książki "Trójka dzieciom. Dla dorosłych i dla dzieci Baśnie wybrał Program Trzeci".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Z najwyższej półki - 6 maja 2012"

Spotykamy się także na Facebookowym  profilu  audycji >>

/

 

Bardzo dziękujemy za tak liczną korespondencję!!! Zapraszamy na kolejne wydanie, 20 maja o 21:05.

Tradycyjny dopisek: wszystkie książki rozdawane są drogą elektroniczną – tylko w czasie trwania audycji! Maile – zawsze z dokładnym adresem korespondencyjnym w treści – można wysyłać dopiero w chwili, gdy na antenie podany zostanie komunikat (w tej sprawie). Metoda wyłaniania osób, do których trafią książki, jest niezmienna – zawsze "kto pierwszy, ten lepszy" (decyduje o tym kolejność pojawienia się maili w skrzynce programu). Lista osób, które otrzymają przesyłki, pojawia się na stronie najpóźniej dwa dni po zakończeniu ostatniego wydania programu (wtorek). W sytuacji, gdyby okres ten miał się wydłużyć, słuchacze zostaną o tym poinformowani na stronie internetowej audycji.

Polecane