Król Norwegii: jest szansa, by zachować kraj takim, jakim był przed zamachem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Król Norwegii: jest szansa, by zachować kraj takim, jakim był przed zamachem
Król Harald and królowa Sonja, Kopenhaga, Norwegia 15 stycznia 2012Foto: fot. PAP/EPA/RPE-Albert Nieboer

- Wciąż jest za wcześnie, by stwierdzić, czy się zmieniliśmy po zeszłorocznych wydarzeniach w Oslo. Teraz toczy się rozprawa Andersa Breivika przed sądem, czeka nas wszystkich jeszcze 9 bardzo trudnych tygodni - mówi w Trójce król Harald V.

Posłuchaj

Rozmowa Łukasza Walewskiego z Parą Królewską Norwegii
+
Dodaj do playlisty
+

Król Harald V podkreślił, że w lipcu zostanie ukończony raport mówiący o wydarzeniach z 22 lipca 2011 roku. - On pozwoli nam stwierdzić, czy mogliśmy inaczej zadziałać. To może zmienić Norwegię, ale mam nadzieję, że jest mała szansa, by zachować nasz kraj takim, jakim był. Na właściwą ocenę tego procesu trzeba zaczekac 4-5 lat - wyjaśnił w rozmowie z Łukaszem Walewskim.

Zdaniem królowej Sonji w Norwegii panuje dziś większa świadomość tego, co dzieje się po prawej stronie sceny politycznej, ekstremizmów, jakie się ujawniły.

Jego Królewska Mość Harald V Król Norwegii i Jej Królewska Mość Królowa Norwegii Sonja, na zaproszenie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w dniach 9-11 maja 2012 roku złożą w Polsce oficjalną wizytę. Dwa pierwsze dni wizyty oficjalnej Para Królewska spędzi w Warszawie, w trzecim dniu odwiedzi Kraków. 

- Mam nadzieję sprawić, że Norwegia będzie lepiej znana w Polsce i Polska w Norwegii. To wizyta ważna na wielu polach, szczególnie chcelibyśmy Was zainteresować turystyką, mamy wiele do zaprezentowania - powiedział król, a królowa Sonja wyraziła szczególną radość z wizyty w Krakowie.

Pierwszej części wywiadu, w której norweska para królewska mówiła o swoim życiu prywatnym, można przeczytać i wysłuchać TU>>

Jak król i królowa Norwegii oceniają obecność polskiej mniejszości w ich kraju? Jak chcieliby być zapamiętani przez norweskie społeczeństwo i jak ich zdaniem zmieniają się dzisiejsze monarchie dowiesz się słuchając całej rozmowy Łukasza Walewskiego z Parą Królewską Norwegii.

Popołudniowego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku między 16 a 19.

(asz)

Polecane