Misja afgańska zapewne skończy się fiaskiem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Misja afgańska zapewne skończy się fiaskiem
Eugeniusz Klopotek Foto: Polskie Radio

Eugeniusz Kłopotek (PSL): czy rejterować z pola walki – pewnie nie. Jednak skoro wyznaczyliśmy daty wycofania się z Afganistanu, to powinniśmy ich dotrzymać.

Posłuchaj

Eugeniusz Kłopotek w "Salonie Politycznym Trójki"
+
Dodaj do playlisty
+

Eugeniusz Kłopotek (PSL) mówił w „Salonie Politycznym Trójki”, że od początku afgańskiej misji zastanawiał się, jaki ma ona sens. Uważa, że nigdy nie zbudujemy tam demokracji. - To nie nasza wojna tak naprawdę – powiedział.  

Poseł PSL uważa, że w obecnej sytuacji trzeba ostatecznie ustalić termin opuszczenia Afganistanu na forum politycznym. Zastrzega jednak, że jest pewien problem: w operacji w Afganistanie biorą udział wojska NATO więc i my, jak mówi, „specjalnie łaski nie robimy”. - Dlatego Polska na forum NATO chce jednoznacznego rozstrzygnięcia, jak długo tam wojska mają być – tłumaczył Kłopotek

Eugeniusz Kłopotek ocenia przy tym, że do demokracji w Afganistanie jest bardzo daleko i najprawdopodobniej misja zakończy się zupełnym niepowodzeniem.

 

Składka rentowa wzrośnie

 

Składka rentowa zostanie podniesiona prawdopodobnie od lutego. Eugeniusz Kłopotek tłumaczy, że trzeba było podjąć taki krok, ze względu na progi ostrożnościowe w budżecie.

PSL chce jednak, by ulżyć trochę pracodawcom, którzy zatrudniają młodych ludzi – absolwentów. Na razie  Platforma nie popiera tego pomysłu, Eugeniusz Kłopotek ma jednak nadzieję, że uda się go jeszcze przeforsować w Senacie. Polityk ocenia, że takie wsparcie kosztowałoby około 600-700 mln zł rocznie.

 

Emerytura kobiet

 

Eugeniusz Kłopotek zapewniał także, że PSL będzie bronić praw kobiet do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. Sam nie zagłosuje nigdy za podniesieniem wieku emerytalnego kobiet o siedem lat. Zaznacza przy tym, że istnieje szansa na kompromis, na przykład jeśli uwzględnionoby ulgę dla kobiet wychowujących dzieci. - Kobieta pracuje na dwóch etatach - zauważył Kłopotek.

Jaka jest więc propozycja PSL? Według Kłopotka: kobieta mogłaby dostać "ulgę" - dwa, trzy lata mniej do wieku emerytalnego za urodzone dziecko. - Jakiś gest w kierunku kobiet powinien być wykonany - oświadczył polityk PSL.

 

agkm

Polecane