Najlepszy kurczak i najmłodsze wino

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Najlepszy kurczak i najmłodsze wino
Foto: Glow Images/East News

Kilka tygodni temu odbyła się premiera tegorocznego Beaujolais Nouveau. Do tego wina nasz korespondent Marek Brzeziński proponuje kurczaka z Bresse.

Posłuchaj

"Kulisy Kulinarnej Akademii", 22.11.2011
+
Dodaj do playlisty
+

Święto tego bardzo młodego wina robi furorę na świecie, także w Polsce. Tradycja próbowania sięga II wojny światowej, kiedy to dziennikarze paryscy udawali się do Lyonu, aby tam świętować winobranie. Ogromna machina marketingowa wypromowała to kapryśne wino najpierw we Francji w latach 80., a potem na świecie. W tym roku, jak twierdzą znawcy, jest ono wyjątkowo dobre. Trzeba je wypić do końca marca, bo nie nadaje się, w przeciwieństwie do innych czerwonych win, do przechowywania w piwnicach przez lata.

Przepis na kurczak z Bresse, z Burgundii

Kurczak z Bresse, to jedyny drób w całej Francji, który ma certyfikat potwierdzający jego pochodzenie. Mięso jest jędrne i rozpływa się w ustach. Kurczaka szpikujemy kawałkami wiejskiego chleba wysmarowanego serem o mocnym, czosnkowym smaku. Zwierzę spętamy nicią, tak, by nic z jego wnętrza nie wydostało się. Dookoła układamy 16 główek różowego czosnku w koszulkach, gałązek tymianku, obficie oblewamy oliwą z oliwek. Pieczemy w temp. 160 stopni przez godzinę. Co jakiś czas polewamy tłuszczem z brytfanny. Podajemy z mięciutkim, rozpływającym, się czosnkiem, sałatą, no i Beaujolais.

Polecane