Dobry smak i odpowiedzialność a wolność słowa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dobry smak i odpowiedzialność a wolność słowa
Europejski Trybunał Praw CzłowiekaFoto: echr.coe.int

- Z wolnością wypowiedzi nierozerwalnie związana jest odpowiedzialność za słowo. Lubimy się skupiać na wolności zapominając, że jej nadużycie narusza ważne sfery życia drugiego człowieka - powiedział w Trójce adwokat Jerzy Naumann.

Posłuchaj

"Klub Trójki", 17 listopad 2011
+
Dodaj do playlisty
+

- Wolność słowa jest prawem podstawowym. Zarówno Europejska Konwencja Praw Człowieka, jak i nasza konstytycja reguluje stosunki między państwem a jednostką - wyjaśniła Dominika Bychawska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

W "Klubie Tójki" dodała, że najszerszy zakres ochrony swobody wypowiedzi mają Stany Zjednoczone. W Europie jest możliwość ograniczania swobody wypowiedzi ze względów publicznych (ochrona zdrowia, moralności, pamięci historycznej) bądź ochrony prywatności. 

- Europejska Konwencja Praw Człowieka przewiduje aż 11 aspektów, w których państwo może regulować ustawami wolność słowa. Są wśród nich m. in. bezpieczeństwo państwa, powaga władzy sądowniczej, godność ludzka, zdrowie - wyjaśnił adwokat Jerzy Naumann. W praktyce oznacza to, że europejskie prawo przewiduje możliwość ingerencji w tę wolność.

Gość Jerzego Sosnowskiego podkreślił, że w orzecznictwie brane pod uwagę są nie tylko przepisy prawa. - Samo pojęcie sprawiedliwości zakłada stosowanie zdrowego rozsądku i sumienia, choć nie są to pojęcia definiowalne w kodeksach - zauważył.

W przypadku wypowiedzi, w którym to pojęciu - jak zauważyła Dominika Bychawska - mieszczą się nie tylko słowo ale i różne formy wypowiedzi artystycznej, konieczne jest traktowanie każdego przypadku indywidualnie. O tym, czy coś jest wypowiedzią, do której mamy prawo, czy może jego łamaniem, decydują często okoliczności, czas i kontekst.

Czy dobry smak to przejaw cenzury? Dlaczego ocena tych kwestii jest tak relatywna? W jakich okolicznościach narodziła się idea wolności słowa, jakie zachowania powinna ona chronić, a w jakich przypadkach przywoływanie jej stanowi nadużycie? Wysłuchaj całej audycji "Klub Trójki, 17 listopad 2011", w której na wielu przykładach goście Jerzego Sosnowskiego starali się przybliżyć skomplikowane kwestie związane z wolnością słowa.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21. Zapraszamy.

(asz)

 

Polecane