Architektura jest jak druga natura

Snøhetta - potężne biuro architektoniczne, pełne światowych sław i tworzące wspaniałe budynki, po raz pierwszy pokazuje swoje projekty w Polsce.

Architektura jest jak druga natura

Opera Narodowa w Oslo

Foto: źr.wikipedia commons

Snøhetta w Terenie Kultura
+
Dodaj do playlisty
+

Ekspozycja "Snøhetta – architektura – krajobraz – wnętrze", organizowana jest we wrocławskim Muzeum Architektury. Hasła w jej tytule pokazują co dla Snøhetty jest najważniejsze.

Celem jest uzyskanie harmonii między nowym budynkiem, a otaczającym go krajobrazem i kontekstem samego miejsca. Przykład to Opera Narodowa w rodzinnym Oslo, za którą Snøhetta odebrała prestiżową nagrodę Miesa van der Rohe.

Nadmorski budynek z jednej strony przypomina górę lodową, która wpłynęła do fiordu, z drugiej wypiętrzoną formą przypomina otaczające miasto wzgórza. Ważne jest jednak nie to, jak ta opera wygląda, ale jak ma działać. Architekci wzięli pod uwagę norweski system polityczny, prawny i społeczny!

- Ten budynek został zbudowany za publiczne pieniądze i według architektów i Norwegów nie mógł być tak zupełnie elitarny - opowiada Michał Duda z wrocławskiego Muzeum Architektury - Dach jest zbudowany z pozałamywanych pod różnym kątem ramp. Można z samego parteru wejść na sam wierzchołek. W ten sposób opera staje się dostępna dla każdego.

We Wrocławiu dokładnie przyjrzeć się można kilkudziesięciu projektom Snøhetty. Z Oslo przyjechały rysunki i modele, fotografie, filmy, animacje i wizualizacje projektów jeszcze nie wybudowanych. - A te obiekty, które gdzieś stoją w trójwymiarze, dzięki takiej organizacji wystawy jak najbardziej w trójwymiarze można zobaczyć w Muzeum Architektury - opowiada Duda w "Terenie Kultura" i zwraca uwagę także na wielki multimedialny ekran, na którym można o projektach biura dowiedzieć się jeszcze więcej:

usc

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.