Historia zaklęta w Powązkach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Historia zaklęta w Powązkach
PowązkiFoto: fot. Wikimedia Commons

Jerzy Kisielewski (wiceprzewodniczący Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami): - Jerzy Waldorff mówił: "Ja odejdę, potem wy też będziecie odchodzić, a to jest praca na lata".

Posłuchaj

"Puls Trójki", 31 października 2011
+
Dodaj do playlisty
+

- Ci, którzy zainicjowali akcję na Powązkach, przeszli już "za bramę wielkiej ciszy". Odeszli już kwestarze, na których co roku czekali warszawiacy: Zygmunt Kęstowicz, Irena Kwiatkowska, Krzysztof Kolberger – opowiada Jerzy Kisielewski, wiceprzewodniczący społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami. Za nami drugi dzień 37.  kwesty na Starych Powązkach.

- Lubię, jak coś się dzieje. Są pewne prawidła: jak idzie wielkie futro na wielkiej pani, to wiadomo, że nic nie da, a jak idzie staruszka, taka cudowna, otwiera malutką portmonetkę, wyjmuje dwa złote, to te dwa złote dzwoni na cały cmentarz! - opowiada Jerzy Iwaszkiewicz, jeden z kwestujących dziennikarzy. Gość Marcina Zaborskiego przekonuje, że powstała kultura Powązek, kultura tych dni, gdy ludzie się do siebie uśmiechają.

Kwestują nie tylko znane osoby, artyści, prezenterzy telewizyjni, ale też wolontariusze. Policja do ostatniego kwestarza eskortuje wszystkich. - Mamy osoby znane i nieznane publicznie, są osoby zupełnie prywatne – opowiada gość Marcina Zaborskiego. Przyjeżdżają górale. Zdaniem gości Trójki warto podkreślić wrażliwość młodych ludzi. - Kiedy pojawiają się młode małżeństwa z dzieckiem, które nie mają rodzinnych grobów na Powązkach, to przychodzą poczuć ten klimat - przy grobach osób, którym są coś winne. Bo przecież artystom, którzy dostarczali nam tylu przeżyć, jesteśmy coś winni. To jest taki dowód sympatii – mówi Jerzy Kisielewski.

W tym roku zostały odrestaurowane kaplica i cztery groby. Cała renowacja kaplicy kosztowała ponad 350 tys., więcej niż udaje się zebrać w jednym roku. Ale jak zaznacza wiceprzewodniczący Komitetu: - Zbieramy "wkład własny", który pozwala wystąpić o dofinansowanie do urzędu miasta, urzędu konserwatora i Ministerstwa Kultury, które ma fundusz na wszystkie cmentarze. Im więcej zbierzemy podczas kwesty, tym udział ministerstwa może być większy.

Podczas trzech dni zbiórki na Powązkach będzie można spotkać ponad 250 kwestarzy, wśród nich oczywiście także Jerzego Kisielewskiego i Jerzego Iwaszkiewicza.

Audycji "Puls Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 17.45. Zapraszamy.
(ed)

Polecane