Podsumowanie akcji "Wybory dla wszystkich"
- Wybory jak w soczewce pokazują problemy niepełnosprawnych - mówiła w Trójce Rzecznik Praw Obywatelskich profesor Irena Lipowicz.
Irena Lipowicz
Foto: PR/Wojciech Kusiński
Ponad 2 miliony polskich obywateli ma problemy z korzystaniem ze swoich praw wyborczych. W zdecydowanej większości są to osoby niepełnosprawne lub starsze. Kontrole przeprowadzone w ubiegłych latach przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich wykazały m.in. niepokojący brak wiedzy na temat sposobu przygotowania dostępnych lokali wyborczych.
- Co gorsza, gdy wracaliśmy do tych lokali później, to w 30 procentach z nich dalej nic się nie zmieniło. Nawet napiętnowanie nie przynosiło skutku i to m.in. był powód, żeby zerwać się do walki przed tymi wyborami – mówi prof. Irena Lipowicz. Dlatego Trójka i Rzecznik Praw Obywatelskich rozpoczęli kampanię społeczną, za cel stawiając sobie, aby w czasie wyborów 9 października 2011 roku wszyscy obywatele mogli skorzystać ze swoich praw.
Niestety wygląda na to, że nieznaczna część niepełnosprawnych weźmie udział w głosowaniu. Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że korespondencyjnie w kraju chce głosować 841 osób, a doręczenia nakładki w alfabecie Braille'a zażądały jedynie 43 osoby. - To dopiero początek, więc nie spodziewałam się lepszych wyników. Proszę pamiętać, że każda tzw. innowacja społeczna potrzebuje czasu na przyjęcie się – mówi gość Trójki.
Zarazem profesor jest przekonana, że w najbliższych wyborach ta liczba może wzrosnąć 10-krotnie. Zwróciła uwagę, że głosowanie przez pełnomocnika bądź korespondencyjnie jest skierowane do osób z największym stopniem niepełnosprawności. - W większości przypadków osoby niepełnosprawne mogą dotrzeć do lokalu – zwraca uwagę gość Dariusza Bugalskiego.
Prof. Irena Lipowicz podziękowała redakcji Trójki za współorganizację kampanii społecznej "Wybory dla wszystkich". – Zrobiliście wielką rzecz i zrobiliście to konsekwentnie – stwierdziła.
Rzecznik poprosiła również o pomoc w dniu wyborów Słuchaczy Trójki . – Bardzo prosimy o wiadomość mailem, telefoniczną, w dowolnej formie, jeżeli zobaczycie Państwo, że lokal wyborczy był w jaskrawy sposób niedostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych albo że źle potraktowano osobę z niepełnosprawnością, że mogła się ona poczuć zagrożona bądź upokorzona. To niestety wystarczy, by tego kogoś zniechęcić, żeby on już nigdy więcej nie przybył na wybory – apelowała rzecznik.
Więcej o akcji "Wybory dla wszystkich" możecie Państwo przeczytać TU>>>.
"Klubu Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 21.00.
(pg)