Masyw kulturalny
2011-01-15, 11:01 | aktualizacja 2011-01-15, 11:01
massive attack live! --- pawela w ruinach warszawy --- cecylia malik daje koncert --- bałka w csw --- patrzą na ciebie oczy świętej --- za fotografię --- bajka masajska --- warszawiak w ząbek czesany --- w naszym mieście nuda się nie uda
drugie koncertowe uderzenie! rozmowa z warsiawskimi cwaniakami! i dużo poleceń, by wyjść z domu, choć pada...
nasz facebook: http://www.facebook.com/pages/RADIOWY-DOM-KULTURY/64579848145
Drugie spotkanie z wielkimi przed nami! To będzie koncert Massive Attack z festiwalu Southside 2010 (Niemcy). Zagrają (prawie) wszystkie swoje najważniejsze utwory, wśród nich: "Angel", "Inertia Creeps", "Teardrop" czy "Unfinished Sympathy". Pojawią się też nagrania z ostatniej płyty "Heligoland". Na scenie z panami między innymi Martina Topley-Bird i Horace Andy. Zapraszamy na 55'30" wielkiej radości.
Aha, koncert możemy zagrać, oczywiście, dzięki Europejskiej Unii Nadawców (EBU), bo to właśnie ona "zbiera" najważniejsze wydarzenia i może się później nimi z nami dzielić :)
www.massiveattack.co.uk
www.ebu.ch
Co to jest? Ruiny starożytnego Rzymu? Miasto zniszczone atomowym wybuchem? Zapomniana wioska gdzieś daleko? Nie, to... Warszawa!
W galerii Appendix2 Laura Pawela pokazuje "Past, Present, Continuous". To zupełnie odmienna opowieść o mieście, które odrodziło się z ruin. Tworzy dziwny labirynt, który wciąga, zabiera nas w podróż po czymś, co (niby) odeszło. Kawałki betonu, pozrzucane słupki, stara skocznia... Warszawa utkana z odpadów...
Do Appendix2 zaprosi Jacek Sosnowski.
Nasza KULTURYSTKA ROKU 2010, Cecylia Malik, nie próżnuje. Już wkrótce - pod naszym patronatem - ukaże się książka, dokumentująca projekt "365 drzew" (dyplom, który odbierze od nas artystka można zobaczyć na naszym Facebook'u), a teraz w krakowskiej galerii Zderzak daje..."Koncert".
To prace, które podsumowują projekt dedykowany bezdomnemu sąsiadowi, panu Janowi. Zbierał złom. Zamieszkiwał opustoszałą chatkę koło mieszkania Cecylii. Ona wieszała na płocie domu siatki z jedzeniem, on ofiarował jej w zamian plastikową białą lilię. Z czasem Cecylia odważyła się wejść do jego ogródka i porozmawiać... Potem było wspólne palenie papierosów i wystawa w... ogródku obrazów artystki, zainspirowanych skarbami Jana – metalowym złomem. Latem, po śmierci Pana Żula, przy jego chatce odbył się niezwykły koncert perkusyjny: siostra Cecylii, Teresa, zagrała na zardzewiałych kawałkach metalu, piłach, żeliwnych okręgach blach piecowych i butelkach po Wiśni Ekstra.
W Zderzaku oglądać będzie można obrazy, słuchać muzyki i oglądać filmy. O wszystkim opowie sama Cecylia.
www.cecyliamalik.pl
www.zderzak.pl
Ciekawe rozpoczyna nowy rok Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski w Warszawie. Przypomnijmy, wszystkie działania odbywają się tam pod patronatem Trójki! Tym razem wielki polski rzeźbiarz i twórca instalacji, Mirosław Bałka.
Pokazuje "Fragment" i jest to pierwsza w historii tak wszechstronna prezentacja jego prac wideo - prawdziwa retrospektywa. A ponieważ Bałka zapowiada, że porzuca już tę formę wypowiedzi, można warszawską wystawę uznawać za podsumowanie...
Co oznacza samo słowo "fragment"? Jacy są ukochani poeci Bałki? O tym wszystkim opowie kurator, Marek Goździewski. A także o tym, jakie prace w CSW można już oglądać.
Do Słupska pojedziemy, żeby zajrzeć do Baszty Czarownic. Tam "Patrzą na ciebie oczy świętej!"
Taki tytuł nosi wystawa prac Pauliny Poczętej. To zbiór obiektów na które składają się znalezione stare lustra i fotografie, dzięki którym Poczęta chce nie tylko patrzeć na siebie, ale i zobaczyć się. Korzysta z konkretnego materiału budulca - z siebie i tego, co udaje jej się znaleźć w pobliżu, a co jest już porzucone przez innych.
Cytuje też fragment z "Miłośnika wulkanów" Susan Sontag:
"Sprawdzam, co istnieje w świecie. Co zostało. Co odrzucono. Co już nie jest w cenie. Co trzeba było poświęcić. Co, czyimś zdaniem może kogoś zainteresować. Ale to rupiecie. To tutaj, już zostało przebrane. Chociaż tam może być też coś wartościowego. Właściwie nie wartościowego. Ale coś, co ja chciałabym mieć. Co chciałabym ocalić. Coś, co do mnie przemawia. Do moich tęsknot. (...)"
Do Baszty Czarownic w Słupsku zaprosi Roman Lewandowski.
Są tacy, którzy twierdzą, że to najważniejsza książka XXI wieku (jak dotąd, oczywiście...). Są tacy, którzy mówią, że to wydawnictwo jest przełomowe i odmieni nasze spojrzenie na fotografię. Są tacy, którzy nie boją się wydawać takich książek...
"Za fotografię" napisało dwóch socjologów z Poznania, Rafał Drozdowski i Marek Krajewski. W książce, która w podtytule informuje: "W stronę radykalnego programu socjologii wizualnej" nie piszą o tym, jak robić zdjęcia. Opisują to, co przed i po! Najbardziej interesuje ich to, co zdjęcia w sobie ukrywają i co zasłaniają: technologie, ludzkie działania związane z przechowywaniem zdjęć, ich katalogowaniem, obrabianiem, niszczeniem i odtwarzaniem, a także zachowania społeczne posiadaczy sprzętu fotograficznego. prezentuje nowe podejście do szeroko rozumianego zjawiska fotografii oraz jego wpływu na kształtowanie zjawisk społecznych i kulturowych.
O "Za fotografię" opowie Bogna Świątkowska, która książki tej nie obawiała się wydać.
W krakowskiej Pauzie szansa na spotkanie z... "Bajką masajką".
O co chodzi? Oto przed nami fotograficzna ilustracja pewnej afrykańskiej bajki archetypicznej. Opowieści o męskiej inicjacji. Tradycyjne plemiona, jako jedyne już, kultywują i przechowują tradycję. Projekt Macieja Cieślaka powstał w 2010 roku, w czasie jego wyprawy do Laikipii, enklawy zamieszkanej przez Masajów.
Wszystko o wystawie wie Karolina Leonowicz.
"Wisz pan"... Warszawę znów da się lubić, a to wszystko dzięki nim! Zrobili prawdziwą furorę w sieci i pół Polski, kiwając głowami, nuci, że "Na Warszawiaka nie ma cwaniaka..."
"Projekt Warszawiak" uderzył z impetem w Nowym Roku, a nas odwiedzą z kolejnymi piosenkami. W naszym studiu: Łukasz Garlicki i Jacek Jędrasik.
Aha, Grzesiuk też będzie, choć może nieco trzeszczący...
do usłyszenia od 12-tej!
agnieszka szydłowska, agnieszka obszańska, michał nogaś
i massive attack
dołączcie do nas na FACEBOOK'u