Urodziny Bolesława Bieruta cz. 1

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Urodziny Bolesława Bieruta cz. 1
Bolesław Bierut osobiście czuwał nad falszowaniem wyborów.Foto: fot. Wikipedia

18 kwietnia 1952 roku Bolesław Bierut obchodzi 60-te urodziny. Świętuje cały kraj, wówczas jeszcze Rzeczpospolita Polska.

Posłuchaj

60-te urodziny Bieruta odc.1
+
Dodaj do playlisty
+

- Scena Teatru Polskiego tonie w powodzi świateł srebrzystych reflektorów. Na tle udrapowanej przestrzeni widnieją dwa popiersia: Włodzimierza Lenina i Józefa Stalina. W górze w obramowaniu złotych liści laurowych ogromny portret prezydenta Bieruta, a nad nim  Orzeł Biały – relacjonuje reporter Polskiego Radia.

Jubilata w teatrze jeszcze nie ma są za to wszyscy oddani mu towarzysze: Jakub Berman, Józef Cyrankiewicz, Edward Ochab, Adam Rapacki, Konstanty Rokossowski i Aleksander Zawadzki. Jest jeszcze liczna grupa przodowników pracy z całego kraju.

Najważniejszy gość w końcu dociera na przyjęcie. Prezydent zajmuje miejsce pośrodku pierwszego stołu prezydialnego. Na jego piersi można zauważyć Order Budowniczego Polski Ludowej. Rozbrzmiewa hymn państwowy, a po nim głos marszałka Sejmu Władysława Kowalskiego, który w swoim przemówieniu podkreśla uwielbienie Polaków dla swojego prezydenta i gotowość do wcielenia w życie jego wskazań. Po marszałku głos zabiera sekretarz KC PZPR Edward Ochab...

W kolejnym odcinku zostanie przedstawiona dalsza część urodzinowych uroczystości pierwszego obywatela Rzeczpospolitej.

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Tym żył świat" można słuchać od wtorku do piątku o godzinie 9.15. Zapraszają Michał Nogaś i Wojciech Włodarczyk.

(dmc)


Polecane