Filmowe przestrzenie pod patronatem Trójki
2011-05-09, 00:05 | aktualizacja 2011-05-09, 00:05
25. Tarnowska Nagroda Filmowa i 8. Planete Doc to dwa festiwale, którym patronuje Program Trzeci Polskiego Radia. Obydwie imprezy potrwają do 15 maja.
Posłuchaj
– Festiwal zrodził się z zapału ludzi, którzy chcieli stworzyć możliwość pokazywania polskiego, ambitnego kina - opowiada o Tarnowskiej Nagrodzie Filmowej, festiwalu polskich filmów, jej dyrektor Anna Grygiel.
Gość "Trójkowo, filmowo" podkreśla, że ciekawe, niekomercyjne filmy nie trafiają do bieżącego repertuaru, bo nie ma dla nich miejsca, tym bardziej w takich miastach jak Tarnów. – Tarnowska Nagroda Filmowa na 7-10 dni staje się świętem polskiego kina i okazją do spotkania z twórcami. Już po raz 25. - dodaje.
W tym roku podczas TNF widzowie obejrzą 21 filmów biorących udział w konkursie, po trzy należące do sekcji Poeci kina i Projekcji plenerowych, a także kilkanaście obrazów przeznaczonych dla młodych widzów. – Jedna laureatka jest już znana – nagrodę za całokształt twórczości otrzyma Danuta Szaflarska – dodaje Anna Grygiel.
Festiwalowi towarzyszą spotkania z twórcami filmowymi, dziennikarzami i krytykami kina oraz wystawy fotografii i plakatu.
Odbędą się także wyjątkowe koncerty! Aby usłyszeć na czym polega idea koncertów plenerowych TNF, o której opowiada Artur Janus, rzecznik prasowy festiwalu, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj". Zdradzamy tylko, że padają nazwiska Andrzeja Smolika, Natalii Grosiak, Ani Dąbrowskiej ...
Szczegóły na stronie www.tarnowskanagrodafilmowa.pl.
25. Tarnowska Nagroda Filmowa, 7 - 15 maja, Tarnów
Kolejną filmową ucztę pod patronatem Trójki zapewnia miłośnikom kina festiwal filmów dokumentalnych Planete Doc, który odbywa się już po raz ósmy. Przeczytaj recenzje 20 z pokazywanych na festiwalu filmów >>>.
Weronika Adamowska reprezentująca organizatorów Planete Doc zaprosiła słuchaczy Trójki do oglądania dokumentów z tegorocznej edycji w warszawskich kinach Kinoteka i Muranów. - A w Kinie Iluzjon można nadrobić zaległości i obejrzeć najlepsze filmy poprzednich edycji - mówiła Adamowska.
Gościem Ryszarda Jaźwińskiego był także Paweł Ferdek, współtwórca "Odysei złomowej", filmu startującego w konkursie o Nagrodę Magicznej Godziny. Historia jest zapętlona wokół kirgiskiej wielopokoleniowej rodziny mieszkającej w dolinie At-Baszy, przy drodze prowadzącej do Chin. Życie płynie tam bardzo powoli, zgodnie z rytmem przyrody.
Pomysł nakręcenia tego filmu zrodził się w 2004 roku, gdy reżyser podróżował przez Kirgistan w drodze do Indii. – Jedyny transport w górskim regionie kraju, to były ciężarówki ze złomem. Wówczas było to zjawisko bardziej powszechne, w Kirgistanie było mnóstwo poradzieckiego złomu – wyjaśnia. Zdaniem twórcy jest to obraz pewnego cofnięcia się w rozwoju cywilizacyjnym, bo zamiast korzystać z fabryk, tnie się je na części i sprzedaje do Chin.
- Z jednej strony mamy Kirgistan, który po rozpadzie ZSRR został sierotą geopolityczną, a z drugiej Chiny, które pną się coraz wyżej - mówi.
Reżyser i scenarzysta powiedział, że w tak odległych zakątkach praca z kamerą jest łatwiejsza. – Ludzie, którzy nie przesiadują od rana do wieczora przed telewizorem nie są świadomi kamery, nie zastanawiają się, jak wypadną w telewizji. A do tego bohaterowie "Odysei złomowej" byli bardzo otwarci, wystarczyło spojrzenie, uścisk dłoni - wspomina czas powstawania dokumentu.
Więcej o filmach pokazywanych w ramach 8. Planete Doc na stronie www.planetedocff.pl.
8. Planete Doc Film Festival, 6 - 15 maja, Warszawa
W dalszejczęści audycji:
- Jakub Duszyński dyrektor artystyczny firmy dystrybucyjnej Gutek mówił o filmie "Puzzle";
- o filmie "Tonia i jej dzieci" opowiadał Marcel Łoziński, reżyser.
Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
Audycji "Trójkowo, filmowo" można słuchać w każdą niedzielę tuż po 12.00. Zapraszamy.
(asz)