Warszawskie Spotkania Teatralne to nie tylko spektakle. Trzy najciekawsze imprezy towarzyszące

Trwa 45. edycja Warszawskich Spotkań Teatralnych – jednego z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Przez dwa tygodnie w Teatrze Dramatycznym zostanie zaprezentowanych 18 spektakli teatralnych, którym towarzyszyć będą spotkania z twórcami, warsztaty i koncerty. Przedstawiamy trzy ścieżki z imprezami towarzyszącymi. 

Warszawskie Spotkania Teatralne to nie tylko spektakle. Trzy najciekawsze imprezy towarzyszące

W programie 45. Warszawskich Spotkań Teatralnych jest "Wesele" w reż. Mai Kleczewskiej z Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie

Foto: Bartek Barczyk/Teatr im.J.Słowackiegi

Warszawskie Spotkania Teatralne to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych polskich festiwali teatralnych prezentujących przedstawienia z całego kraju. W tym roku zaprezentowane zostaną także dwa spektakle zagraniczne. Festiwal odbywa się raz do roku, wiosną, i nie ma charakteru konkursowego. Po raz pierwszy wydarzenie pojawiło się na kulturalnej mapie stolicy w 1965 roku. W tym roku wątkiem przewodnim są biografie. 

Studenckie spektakle i filmy 

Na scenie Przodownik zostaną zaprezentowane spektakle stworzone przez studentów i studentki dwóch uczelni - Akademii Teatralnej w Warszawie i Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.

W ramach spotkań organizatorzy zapraszają również na studencki przegląd małych form filmowych.

Wyłonione filmy zostały zrealizowane w siedmiu pracowniach multimedialnych. Rezonują tym samym z biografiami, które są wyjściowym elementem tegorocznych spotkań. Autorami filmów są młodzi twórcy z Gdańska, Krakowa, Łodzi, Poznania, Torunia, Warszawy i Wrocławia.

Studencki Przegląd Małych Form Filmowych, który można oglądać w foyer sceny Przodownik przed i po każdym spektaklu studenckim, potęguje przekaz młodych twórczyń i twórców kultury audiowizualnej.


Program muzyczny: koncerty i sety dj

Warszawskie Spotkania Teatralne są również pełne muzyki. W programie koncerty m.in. Olgi Mysłowskiej i Rafała Ryterskiego, Dominiki Korzenieckiej i Natana Kryszka oraz Teoniki Rożynek i Tymka Papiora.


Nie zabraknie także silent disco czy kończących festiwal setów DJ Viki.

Debaty o biografii w filmie, literaturze i sztukach

W programie Warszawskich Spotkań Teatralnych są również trzy debaty tematyczne poświęcone znaczeniu biografii w filmie, literaturze i sztukach. Wśród gości Andy Rottenberg, która poprowadzi spotkanie o sztukach wizualnych, są Karol Radziszewski, Zuzanna Hertzberg i Marta Nadolle.

Grażyna Torbicka z kolei zaprasza na debatę o biografiach filmowych. O dramacie biograficznym porozmawia z zaproszonymi gośćmi: Marią Sadowską, Adrianem Pankiem i Janem P. Matuszyńskim.

Najciekawsze spektakle 45 edycji WST

Warszawskie Spotkania Teatralne zainauguruje spektakl z Narodowego Starego Teatru „Dzieje grzechu” w reżyserii Wojtka Rodaka. Dzień później zostanie zaprezentowana pierwsza zagraniczna propozycja - "LIBERTÉ [Trigger Warning]" w reżyserii gruzińskiego twórcy Daty Tavadze. Spektakl porusza temat rewolucji i wolności.

Na dużej scenie Dramatycznego zaprezentowane zostanie m.in. „Wesele” w reżyserii Mai Kleczewskiej z Teatru im. Juliusza Słowackiego z Krakowa. Na WST powróci także Jędrzej Piaskowski ze spektaklem „Chłopki. Opowieść o nas i naszych babkach” z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Spektakl inspirowany jest bestsellerowym reportażem Joanny Kuciel-Frydryszak.

Drugą zagraniczną produkcją będzie „Medea's Children” („Dzieci Medei”) szwajcarskiego reżysera Milo Rau’a. Dwa spektakle podczas festiwalu zaprezentuje Teatr im. Stefana Jaracza z Olsztyna. Będzie to „Susan Sontag“ w reżyserii Agnieszki Jakimiak i Mateusza Atmana i „Wszystko na darmo” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej i Piotra Wawera Jr. - adaptacja najsłynniejszej powieści Waltera Kempowskiego.

Na małej scenie Dramatycznego zobaczymy także koncertowo-musicalową propozycję z Teatru Polskiego w Poznaniu „Nowy PAN TADEUSZ, tylko że rapowy” debiutującego reżysera Kamila Białaszka oraz spektakl Radosława B. Maciąga „Tęsknię za domem” z Teatru Powszechnego im. J. Kochanowskiego w Radomiu.