"Polowanie na dzikie ptaki": opowieść o godzeniu się z menopauzą
To najprawdopodobniej pierwszy radiowy reportaż o menopauzie. A może raczej o dojrzałości i zgodzie, nie tylko na siwe włosy i zmarszczki, ale i zmienność nastrojów, na to, że kobieta staje się "przezroczystą". Usłyszeliśmy go w pierwszym majowym wydaniu "Klubu Trójki. Audiodokumentu".
Menopauza wciąż zdaje się być tematem tabu wśród kobiet
Foto: Shutterstock/VH-studio
Małgorzata Nabel Dybaś z Radia Zachód nagrała refleksyjny audiodokument, równie zaskakujący jak jego tytuł. Swoją opowieść o dojrzałości nazwała "Polowaniem na dzikie ptaki", a przedstawia w niej historię sześciu kobiet. Reportaż zrealizował Łukasz Zalewski.
To opowieść także o tym, czy dojrzałym kobietom wypada kochać, czuć i działać. Bo temat menopauzy jest wciąż dziwnie wstydliwy. Według badań sprzed kilku lat, aż sześćdziesiąt procent polskich kobiet nadal wstydzi się rozmawiać o menopauzie. Ten wynik niekoniecznie dziwi - to w końcu czas, kiedy organizm kobiety przechodzi szereg zmian, w wyniku których następuje koniec okresu płodności. W przypadku naturalnej menopauzy jajniki przestają wtedy wytwarzać hormony płciowe, estrogen i progesteron. Jest to więc etap przejściowy pomiędzy okresem rozrodczym a starzeniem się.

O menopauzie, która wcale nie musi być tematem tabu, rozmawialiśmy w "Klubie Trójki. Audiodokumencie". Zaproszenie do programu przyjęła doktor Alicja Długołęcka, psychoterapeutka i autorka bestsellerowej książki "Przypływ. O emocjach i seksualności dojrzałych kobiet".
Zjawisko było też tematem jednego z odcinków audycji "OdNowa". W szczerej i osobistej rozmowie z Joanną Mielewczyk o menopauzie opowiedziała wtedy Emilia Pobiedzińska - aktywistka i edukatorka menopauzalna oraz trenerka fitness. Gościni audycji zaznaczyła, że ten moment stanowi wyjątkową okazję do skupienia się na własnym zdrowiu i dbaniu o siebie, jest chwilą decydującą o tym, jak będzie wyglądała druga połowa życia kobiety.
qch/k