Remigiusz Mróz najpopularniejszym autorem w Polsce. Nowy raport o stanie czytelnictwa
41 procent Polaków przeczytało w ubiegłym roku jedną książkę. Nadal więcej czytają kobiety niż mężczyźni - wynika z raportu o stanie czytelnictwa za rok 2024, jaki opublikowała Biblioteka Narodowa. Najpopularniejszymi autorami byli: Remigiusz Mróz, Harlan Coben, Jo Nesbo, J. K. Rowling i Henryk Sienkiewicz.
Remigiusz Mróz jest najczęściej czytanym autorem w 2024 roku
Foto: Tomasz Waszczuk/PAP
Z raportu wynika, że książki czyta mniej niż połowa Polaków. W 2024 roku lekturę co najmniej jednej książki w ciągu dwunastu miesięcy poprzedzających badanie zadeklarowało 41 proc. ankietowanych. Można zatem mówić o stabilizacji poziomu czytelnictwa książek na poziomie wyraźnie wyższym niż przed 2023 r. - napisano w raporcie.
7 procent osób czytało siedem lub więcej książek w ciągu roku.
Najwięcej książek czyta młodzież
Niezmiennie najwięcej czyta młodzież w wieku 15-18 lat (54 proc.), najmniej – osoby powyżej 70. roku życia (25 proc.).
Najczęściej po lekturę sięgają respondenci w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców, czyli w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu (51 proc). "Wiąże się to nie tylko ze strukturą wykształcenia i dominującymi typami aktywności zawodowej, ale również z większą dostępnością księgarń, antykwariatów i bibliotek. Na czytelnictwo w największych miastach ma też wpływ umiejscowienie w nich dużych ośrodków akademickich" - wyjaśniono w raporcie.
Najmniej czytających jest wśród mieszkańców wsi i miast do 20 tys. mieszkańców (36 proc.).

Częściej kupujemy książki niż wypożyczamy
Wśród źródeł czytanych książek dominują zakupy – dokonywane zarówno stacjonarnie, jak i online. Z bibliotek najczęściej korzystają osoby młode, zwłaszcza uczące się i studiujące. Książki wciąż czytamy przede wszystkim w formie papierowej – tylko co dwudziesty czytelnik wymienia co najmniej jedną książkę, z którą miał do czynienia na ekranie komputera lub urządzenia mobilnego.
Czytanie książek – zarówno papierowych, jak i ebooków – nie jest jednak dominującą formą kontaktu z tekstem. Dwie trzecie badanych deklarują zwyczaj czytania złożonych tekstów w formie elektronicznej. Czytanie dłuższych tekstów (takich jak artykuły prasowe, hasła encyklopedyczne itp.) na ekranach komputerów, tabletów i smartfonów jest częstsze niż lektura książek w każdej grupie wiekowej.
Najpopularniejsi autorzy 2024 roku
Wśród autorów najpoczytniejszych książek w 2024 r. byli kolejno: Remigiusz Mróz, Harlan Coben, Jo Nesbo, J. K. Rowling i Henryk Sienkiewicz.
Autorzy raportu zwrócili także uwagę, że w 2024 r. wśród najpoczytniejszych książek znalazły się "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" Joanny Kuciel-Frydryszak.
Więcej o książkach w audycji Michała Nogasia "Wszystkie książki świata" na stronie podcasty.polskieradio.pl
**
Izabela Dudkiewicz