Marzysz o nocy w muzeum jak z filmu? Londyńska National Gallery zaprasza

Londyńska National Gallery kończy 200 lat i z tej okazji zapowiada nie lada atrakcję: możliwość spędzenia nocy w muzeum, wśród największych arcydzieł światowego malarstwa. Nie trzeba ubiegać się o posadę ochroniarza, wystarczy wziąć udział w loterii. Zgłoszenia przyjmowane są do 28 kwietnia.

Marzysz o nocy w muzeum jak z filmu? Londyńska National Gallery zaprasza

Zwycięzca loterii będzie mógł przenocować w National Gallery.

Foto: National Gallery/materiały prasowe

To pierwsza taka okazja w National Gallery. Wcześniej można było nocą zwiedzać ekspozycję, ale nigdy nie było to połączone z noclegiem. Teraz jest taka możliwość. 

200 lat National Gallery w Londynie

Brytyjska galeria narodowa świętuje dwustulecie powstania i ponownie otwiera skrzydło Sainsbury, które przez dwa lata przechodziło remont. Nocleg w muzeum jest nagrodą w loterii. Warunki udziału są bardzo proste: należy mieć skończone 18 lat i dołączyć do muzealnego newslettera. Zapisy trwają do 28 kwietnia.

Organizatorzy spodziewają się ogromnej liczby chętnych. Wylosowany szczęśliwiec spędzi w luksusowym łóżku noc z 9 na 10 maja. Wieczór rozpocznie się od kolacji dla dwóch osób w muzealnej restauracji „Locatelli”. Szefem kuchni jest Georgio Locatelli, wielokrotnie nagradzany gwiazdkami Michelina. 

Prywatne zwiedzanie i śniadanie do łóżka

Następnie dyrektorka kolekcji i badań National Gallery, Christine Riding, oprowadzi zwycięzcę loterii po muzealnej kolekcji. W ramach prywatnego oprowadzania wyjątkowy gość będzie miał okazję zobaczyć ponad tysiąc prac, w tym nowe nabytki, które dotąd nie trafiły do sal ekspozycyjnych. To przekrojowa wystawa, obejmująca arcydzieła światowego malarstwa od XIII do XX wieku.

10 maja, po ekskluzywnym śniadaniu, zwycięzca ponownie obejrzy kolekcję, tym razem w świetle dziennym, tuż przed otwarciem muzeum dla szerokiej publiczności o 10:00 rano.

Sainsbury Wing po remoncie

National Gallery to najsłynniejsza galeria sztuki w Londynie, założona w 1825 roku. Początek kolekcji stanowił zbiór 38 obrazów bankiera Johna Juliusa Angersteina. Dziś jest to jedna z najcenniejszych kolekcji sztuki na świecie.

W maju po remoncie zostanie otwarte skrzydło Sainsbury Wing, które zostało dobudowane w 1991 roku. Autorami projektu byli znani postmodernistyczni architekci Robert Venturi i Denise Scott Brown.

Wnętrza Sainsbury Wing tradycyjnie mieściły najstarsze dzieła w kolekcji muzeum, obejmujące okres od czasów bizantyjskich po wczesny renesans. To właśnie tam można było podziwiać prace takich mistrzów jak Leonardo da Vinci czy Sandro Botticelli.

Na rozmowy o sztuce zapraszamy do audycji Trzecia Strona Obrazu.

*

Izabela Dudkiewicz/kor

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.