Beksiński mniej znany. Wystawa fotografii artysty w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
Muzeum Narodowe we Wrocławiu - Pawilon Czterech Kopuł przygotowuje wystawę fotografii Zdzisława Beksińskiego. Ten mniej znany, choć równie fascynujący, fragment jego twórczości związany jest z młodością artysty i czasami, kiedy poszukiwał nowych form wyrazu, walcząc z ograniczeniami współczesnej fotografii.
Zdzisław Beksiński - "Dziewczyna", 1957
Foto: mat.prasowe/Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Zdzisław Beksiński jest kojarzony przede wszystkim z malarstwem i swoimi jakże charakterystycznymi obrazami. Jego twórczość, określana jako surrealizm (bywa, że z dodatkiem słowa "monumentalny"), często jest uważana za "mroczną", "makabryczną", kojarzącą się z horrorem i grozą. Ma swoich zagorzałych wielbicieli, ale również przeciwników. Tymczasem jego twórczość fotograficzna, którą zajmował się na przełomie lat 50. i 60., jest o wiele mniej znana, chociaż równie ciekawa.
Zdzisław Beksiński jako fotograf i artysta
Muzeum Narodowe we Wrocławiu ma bodaj największą kolekcję fotografii Zdzisława Beksińskiego. W 1977 r. została ona wzbogacona o darowiznę artysty, który przekazał prace uznawane przez niego za kluczowe dla własnego dorobku. Eksponowane na wystawie fotografie są częścią właśnie tej kolekcji i po raz pierwszy przedstawione zostaną w tak dużym wyborze. Uzupełnią je wypożyczenia z Muzeum Historycznego w Sanoku: nieprezentowane wcześniej ujęcia z okresu, gdy młody Beksiński tworzył setki autoportretów oraz wizerunków ukochanej żony Zofii.
Zdzisław Beksiński: stare pytania, nowe konteksty i odpowiedzi
Zdzisław Beksiński interesował się fotografią w latach 50. i na początku lat 60. Co ciekawe, już w roku 1958 uznał ją za medium pozbawione artystycznej wartości i postanowił porzucić. Jego ówczesne przemyślenia i pytania dotyczące autentyczności w kontekście dzisiejszych wyzwań związanych np. z AI nabierają nowego wymiaru. Czy fotografie generowane przez sztuczną inteligencję są jeszcze sztuką?
Wystawa zaprezentuje również twórczość artysty w relacjach z ważnymi postaciami polskiej fotografii jak Jerzy Lewczyński czy Bronisław Schlabs. Ważnym elementem będzie także specjalnie przygotowana na wystawę realizacja związanego z Beksińskim, chociaż dużo od niego młodszego artysty, Normana Leto "Bryła życia" – symbolizująca pełne tragedii, emocjonalnych zawirowań i artystycznych poszukiwań życie Beksińskiego.
Fotografia Zdzisława Beksińskiego w różnych aspektach
Muzeum Narodowe we Wrocławiu przygotowało również cały harmonogram wydarzeń towarzyszących, które będą się odbywać przez cały czas trwania wystawy. Obejmują one m.in. oprowadzania kuratorskie, oprowadzania pt. "Rozmowy OBIEKTYWne" prowadzone przez zaproszonych gości, wykłady w ramach cyklu "Zatrzymane w kadrze. Kurs historii fotografii", warsztaty dla dorosłych, lekcje sztuki na wystawie "Fenomenalny. Zdzisław Beksiński", a także pokazy filmów, performance'y, a nawet silent disco.
Wystawa "Fenomenalny. Zdzisław Beksiński" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu (Pawilon Czterech Kopuł) potrwa od 13 kwietnia do 24 sierpnia. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej MNW oraz w mediach społecznościowych.
***
Piotr Radecki/kor