Koniec z nadmiarowymi zyskami banków? Pełczyńska-Nałęcz: nazywam to manną z nieba

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Banki już niedługo mogą zostać zobowiązane do dzielenia się pieniędzmi z zysków. - Wszyscy mamy poczucie wyjątkowych czasów. To odpowiedni moment na potrzebne i odważne decyzje. Trzeba tknąć różne, duże grupy interesów, niewzruszone i nietykalne przez lata - mówiła w radiowej Trójce ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.  

Gościni radiowej Trójki przyznała, że umowa koalicyjna nie obejmuje podatku od nadmiarowych zysków banków. - Jednak w Polsce ewidentne to zjawisko występuje. Wynika to z wysoki stóp bazowych, z bardzo wysoko oprocentowanych kredytów i nisko oprocentowanych wkładów oszczędnościowych. W efekcie spread pomiędzy stanowi ogromny, nadmiarowy zysk banków. Nazywam to manną z nieba. To opłata jednorazowa, przedłużana, gdy sytuacja się utrzymuje - powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. 

Posłuchaj

27:42
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz gościem Renaty Grochal (Bez uników)
+
Dodaj do playlisty
+

Dodała, że nakłada się na to wyjątkowa sytuacja. - Jeżeli banki pozyskują nadmiarowe pieniądze kosztem ludzi, to w bardzo trudnych czasach te pieniądze powinny wracać na ważne cele. To może być obronność. Dziś bardzo tego potrzebujemy. Zamiast się zadłużać, wyrównajmy tę sytuację. To może być też ochrona zdrowia, gdzie również znajduje się ogromna luka - tłumaczyła ministra funduszy i polityki regionalnej.  

  • Gościnią audycji radiowej Trójki "Bez Uników" w poniedziałek (24.03) o godz. 8:13 była ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.   

Wolny rynek, zasady fair

Jej zdaniem prawdziwy wolny rynek polega na tym, że chronione są prawa konsumentów i podatników, którzy mają zapewnione transparentne zasady podejmowania decyzji. - Jeśli jakaś grupa interesów nadmiarowo wyciąga od nich zasoby, to należy taką sytuację wyrównać. Zwłaszcza w tak trudnych czasach. Potrzebujemy dużo więcej solidarności. To jest moment, aby oprzeć się temu, co zazwyczaj było. Wyobrażam już sobie te komentarze, także ze strony różnych ekspertów. Można stworzyć, przynajmniej idziemy w tym kierunku, fair zasady dla konsumentów. Dopiero wtedy będzie prawdziwy wolny rynek. Skończyły się właśnie konsultacje społeczne dotyczące ustawy o jawności cen deweloperskich. Wzięła w nich udział rekordowa liczba osób, ponad 6 tys. Wszystkim dziękuję. Przedstawię raport z tych konsultacji i kierujemy ustawę do Sejmu. To jest dla ludzi, konsumentów, dobrych zasad w Polsce. Tak się robi politykę. To nie jest przeciwko komuś, to jest za czymś - stwierdziła Pełczyńska-Nałęcz. 

Wyjątkowe czasy 

Podatek od nadmiarowych zysków banków nie jest jeszcze uzgodniony pomiędzy koalicjantami. - Rozmawiam także o tym z ludźmi. Na tym też polega debata publiczna, że prezentuje się i argumentuje jakąś propozycję. Tak to powinno wyglądać. Ludzi trzeba traktować podmiotowo. Wszyscy mamy poczucie wyjątkowych czasów. To czas na potrzebne i odważne decyzje. Trzeba tknąć różne, duże grupy interesów, niewzruszone przez lata i nietykalne - podsumowała wiceprzewodnicząca Polski 2050. Podatek od nadmiarowych zysków banków występuje m.in. w Hiszpanii, Czechach i we Włoszech.  

Źródło: Trójka/jt/kor

Polecane