Powraca temat COVID-19 jako pseudo pandemii

Temat COVID-19 jako pseudo pandemii po raz kolejny powraca. Tym razem w mediach społecznościowych pojawił się apel rzekomo poparty słowami znanego francuskiego ekonomisty. Skąd w sieci biorą się nieprawdziwe treści o koronawirusie i szczepieniach? Jak radzić sobie w gąszczu dezinformacji wokół tematu szczepień i pandemii? Czy i dlaczego jesteśmy podatni na tego typu teorie spiskowe? Goście: dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny, prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii i dr Wiktor Soral, psycholog, Uniwersytet Warszawski.

Powraca temat COVID-19 jako pseudo pandemii

Narasta fala dezinformacji i fake newsów związanych ze szczepieniami i medycyną w ogóle.

Foto: Shutterstock/LookerStudio

Po raz kolejny powraca temat COVID-19 jako pseudo pandemii. Tym razem w mediach społecznościowych pojawił się apel, rzekomo poparty słowami znanego francuskiego ekonomisty, który jakoby twierdzi, że ludzi na świecie jest za dużo i przyszłość świata zależy od tego, czy populacja zostanie zredukowana. Ma to być robione m.in. przez świadome wywoływanie kontrolowanych pandemii.


Antyszczepionkowe fake newsy trafiają na podatny grunt (News Albo Fake News / Trójka)
2:56
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dlaczego coraz mniej ludzi decyduje się na szczepienia?

Fake newsy dotyczące rzekomej szkodliwości szczepień często trafiają na podatny grunt, a zawarte w nich nieprawdziwe informacje sprawiają, że ludzie podejmują decyzje szkodliwe dla ich zdrowia, a nawet życia.   

- W tej chwili mamy dostępne szczepionki przeciwko aż 30 różnym chorobom zakaźnym - mówi Paweł Grzesiowski, główny inspektor sanitarny. - Uderzenie w szczepienia, to otwarcie bardzo niebezpiecznego obszaru. Może to spowodować powrót różnych groźnych chorób. W tej chwili jesteśmy świadkami m.in. epidemii wyrównawczej krztuśca - dodaje.

Nie tylko krztusiec

W ubiegłym tygodniu u sześcioletniego dziecka stwierdzono błonicę. To pierwszy od lat przypadek tej choroby w Polsce. Dziecko, które wróciło z wakacji na Zanzibarze, nie było szczepione. W stanie ciężkim trafiło do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Woda na młyn antyszczepionkowców 

Skąd więc biorą się zwolennicy teorii spiskowych dotyczących szkodliwości szczepień?

- Teorie spiskowe trafiają do tych, którym intuicja podpowiada, że tym na górze, czyli urzędnikom i ekspertom, nie powinno się ufać - wyjaśnia Wiktor Soral, psycholog z Uniwersytetu Warszawskiego. - To przykład na brak refleksyjnego myślenia - podsumowuje.

Podejmując decyzje o tym, czy będziemy się szczepić na jakąś chorobę, warto czerpać wiedzę ze sprawdzonych źródeł oraz z dużym dystansem podchodzić do fake newsów.


Przeczytaj także:


***

Tytuł audycji: News albo Fake News
Autor: Piotr Łodej
Data emisji: 18.03.2025
Godzina emisji: 6.52

dm/kor