Wiadomości SMS i głosówki wypierają rozmowy telefoniczne

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wiadomości SMS i głosówki wypierają rozmowy telefoniczne
Czy rozmowy telefoniczne przetrwają próbę czasu? Foto: shutterstock / YAKOBCHUK VIACHESLAV

70 procent młodych ludzi uważa rozmowy telefoniczne za nienaturalne i stresujące. Dlaczego nie odbieramy telefonu? Czy powodem jest obawa przed oszustami, a może po prostu nie chcemy tracić czasu na bezpośrednią rozmowę? Dlaczego zamiast rozmawiać, wolimy się schować za ekranem? 

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, że aż 70 procent ludzi w wieku od 18 do 34 lat preferuje formę komunikacji, która nie jest rozmową. Łatwiej im wysłać wiadomość SMS lub tzw. głosówkę. Kilka lat temu ta grupa była mniejsza o 10 procent. 
Czyżby telefon - 3 marca przypada 178. rocznica urodzin jego wynalazcy, Alexandra Grahama Bella - stopniowo tracił swoją pierwotną funkcję? 


Posłuchaj

2:44
70 procent młodych ludzi uważa rozmowy telefoniczne za nienaturalne i stresujące (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Dlaczego unikamy rozmów telefonicznych?

- Młodzi ludzie są przyzwyczajeni do wysokiego poziomu stymulacji - mówi Krzysztof Kosy, psycholog. - Komunikacja tekstowa pozwala im na wymianę wiadomości z kilkoma osobami jednocześnie. Natomiast rozmowa z jedną osobą wymaga pełnej koncentracji i młodym ludziom trudniej to przychodzi. Dzwonienie odbierają często jako zbyt inwazyjne domaganie się natychmiastowego kontaktu - dodaje.

Przeczytaj także:

Młodzi ludzie są bardzo nieufni wobec rozmów telefonicznych - kontynuuje temat dr Beata Rajba, psycholożka. - Jeden na pięciu nie odbiera w ogóle telefonów z obcych numerów i wręcz jest zdziwiony, że ktoś śmie do niego dzwonić. To jest taka spirala. Z jednej strony wysoki poziom lęku społecznego, a z drugiej brak chęci przełamania tego lęku i świadomy wybór komunikatora tekstowego lub tzw. głosówki. W związku z tym ten lęk narasta i powoduje jeszcze intensywniejsze unikanie bezpośredniego kontaktu w formie rozmowy. Dla młodych ludzi bezpieczniejsze jest schowanie się za ekranem - podsumowuje.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: 
Aneta Awtoniuk
Autorka materiału reporterskiego: 
Jacek Frentzel
Data emisji: 
28.02.2025
Godzina emisji: 
17.21

dm/kor

Polecane