Muzyka poprawia wydajność w pracy? Tak twierdzą naukowcy z USA
Według słynnego powiedzenia muzyka łagodzi obyczaje. Tymczasem badacze ze Stanów Zjednoczonych postanowili sprawdzić, czy może też wpłynąć na naszą efektywność i koncentrację podczas wykonywania obowiązków. Ich badania sugerują, że możemy dzięki niej pracować szybciej i skuteczniej. Zanim jednak sięgniemy po słuchawki za biurkiem czy w warsztacie, musimy zwrócić uwagę na kilka elementów.
Według naukowców z USA odpowiedni o dobrana muzyka może pomóc nam w skupieniu się w pracy.
Foto: Inside Creative House/Shutterstock
Badania na ten temat przeprowadzili naukowcy z uniwersytetów Georgetown i Stanford oraz nowojorskiej uczelni. W eksperymencie wzięło udział 196 osób, a celem było zbadanie wpływu muzyki na między innymi zdolność koncentracji podczas pracy.
Chcesz się skupić - włącz muzykę?
Uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy; każda z nich wykonywała wymagające skupienia zadania przy akompaniamencie jednego z wybranych przez naukowców podkładów dźwiękowych. W ten sposób badani pracowali więc na przykład przy największych przebojach muzyki pop czy nagranych odgłosach, jakie można usłyszeć w miejscu pracy.
Okazało się, że najlepsze wyniki osiągnęły osoby, którym towarzyszyła muzyka z nurtu workflow. Charakteryzuje się ona chociażby dźwiękami o odpowiednim rytmie i tonalności. To te czynniki mają sprzyjać skupieniu się na wykonywanej pracy.
Przeczytaj także:
- Jak żyć w otaczającym nas hałasie i nie stracić słuchu?
- Słyszeć nie znaczy słuchać – na czym polega różnica?
- "Good Vibrations" najoptymistyczniejszą piosenką wszech czasów. Co decyduje o jej charakterze?
Dźwięki a emocje
- Muzyka ma niezwykłą moc wpływania na nasz nastrój, emocje, poziom skupienia i to, w jaki sposób podchodzimy do zadań. Chociaż trzeba podkreślić, że jest też uzależniona od naszych preferencji - zaznacza Katarzyna Kulig-Moskwa z Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu.
Nie oznacza to jednak, że powinniśmy beztrosko siadać do pracy w rytmie największych przebojów Michaela Jacksona, Daft Punk, Bee Gees czy gotowych playlist z muzyką workflow. Ekspertka przestrzega w rozmowie z Anną Lvovą, że muzyka może być też przeszkodą. - Wyobrażam sobie w call center, gdzie pracownik musi prowadzić rozmowy telefoniczne, że muzyka może prowadzić do pewnego rodzaju szumów komunikacyjnych - komentuje.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autorka materiału reporterskiego: Anna Lvova
Data emisji: 3.03.2025
Godzina emisji: 7.37
kor