Kukułcze trele wskażą poziom zanieczyszczenie środowiska?

Behawioryści z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu badali dźwięki wydawane przez kukułki. Okazało się, że zmiany w strukturze głosu i śpiewu ptaków mogą być związane z zanieczyszczeniem środowiska.

Kukułcze trele wskażą poziom zanieczyszczenie środowiska?

Liczba kuknięć kukułki może świadczyć o kondycji środowiska

Foto: Shutterstock/ Piotr Krzeslak

Wszyscy wiedzą, jakie dźwięki wydaje kukułka. Jednak charakterystyczne kukanie  może ulec zmianie: naukowcy je nagrywali, opisywali i szukali przyczyn.


Kukułka prawdę powie o środowisku (Piknik Naukowy/Trójka)
4:14
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kukułki z Czarnobyla kukają inaczej

Zmienione wersje kukułczych dźwięków mają swoją przyczynę i skutek.

- Samiec kukułki musi pokazać samicy w jakiej jest kondycji i co potrafi. Liczba powtarzanych sylab jest pozytywnie skorelowana z jakością samca: im więcej samiec kuka, tym bardziej się liczy w oczach samicy - tłumaczy prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Czasem jednak środowisko wymusza pewne modyfikacje. Albo, i to nas najbardziej interesowało, jest to efekt skażenia środowiska. W tym przypadku nuklidami, bo te kukania bardzo specyficzne występują w  Czernobylu: w innych miejscach były notowane znacznie rzadziej - wskazuje.

Przeczytaj także


Kukułka prawdę powie o środowisku

Wcześniejsze badania poznańskich ornitologów wskazują, że liczba sylab w śpiewie kukułek może korelować z poziomem skażenia radioaktywnego, ale także zanieczyszczeń w ogóle.

- Mając informację, jak na danym obszarze jest dużo kuknięć i jakie są długie, można wnioskować, jak dobre jest to środowisko. To jest bardzo fajne, bo stosunkowo prostymi metodami można oceniać jakość środowiska - stwierdza specjalista w dziedzinie bioakustyki, prof. Tomasz Osiejuk z Zakładu Ekologii Behawioralnej UAM.

 

***

Tytuł audycji: Piknik Naukowy
Prowadzi: 
Monika Suszek
Data emisji:
26.02.2025
Godzina emisji:
10.29

pr

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.