Zguby nasze codzienne, czyli co nam ginie, co się z tym dzieje i jak to odzyskać?
Ponad 14 tys. przedmiotów trafiło w minionym roku do warszawskiego Biura Rzeczy Znalezionych. Były wśród nich rzeczy oczywiste, jak telefony, tablety, zegarki, ale również nieoczywiste: floret, saksofon ukulele czy dron.
W 2024 roku do warszawskiego Biura Rzeczy Znalezionych trafiło ponad 14 tys. przedmiotów
Foto: Shutterstock/tommaso79
Najczęściej warszawiacy zostawiali rzeczy w tramwajach, autobusach, metrze, w centrach handlowych, na przystankach, dworcach bądź lotnisku Okęcie.
Od telefonów po klarnet
Średnio do warszawskiego biura rzeczy znalezionych trafia 40 przedmiotów dziennie. Wśród zgub prym wiodą elektroniczne rzeczy codziennego użytku: - Telefony, zegarki, tablety, laptopy, e-booki. Wiele przedmiotów gubimy w komunikacji miejskiej, pociągach, czasami na lotnisku, a zdarza się też, że na ulicy lub w centrach handlowych - mówi Arkadiusz Rączkowski, kierownik Biura Rzeczy Znalezionych.
Wśród najdziwniejszych zgub był ostatnio floret, rękawice bokserskie, kilka rowerów, rakieta do squasha, ale również gitary (także w futerale), saksofon, flet, klarnet, a nawet ukulele.
Przeczytaj także:
- Bierzesz pieczywo w sklepie bez rękawic ochronnych? To może drogo kosztować!
- Spieszmy się kochać targowiska i bazary, bo coraz szybciej znikają
- Złota rączka na wagę złota. Czy potrafimy zająć się podstawowymi naprawami w domu?
Zguba czeka dwa lata
- Każda rzecz jest szczegółowo opisana przez pracownika. Jeżeli są tam dokumenty, to szczegółowo je ewidencjonujemy i, jeżeli jest taka możliwość, wzywamy właściciela do odbioru - opisuje procedury kierownik Rączkowski.
Natomiast jeżeli nie ma dokumentów, to tak naprawdę wszystko zależy od właściciela zagubionej rzeczy: po prostu musi się zgłosić do stołecznego Biura Rzeczy Znalezionych. A co się dzieje, jeżeli jednak się nie zgłosi?
- Jeśli właściciel nie zgłosi się w przeciągu dwóch lat, prawo własności przypada znalazcy. Jeżeli zaś znalazca się nie zgłosi po odbiór, rzecz staje się własnością miasta - tłumaczy.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału reporterskiego: Jacek Frentzel
Data emisji: 4.02.2025
Godzina emisji: 7.13
pr/kor