Menachem Begin premierem Izraela
2011-04-07, 10:04 | aktualizacja 2011-04-07, 10:04
Jest maj 1977 roku. W Izraelu odbywają się wybory powszechne, które kończą 29 letni okres rządów lewicowej Partii Pracy kierowanej przez Icchaka Rabina. Zwycięża prawicowy Likud.
Posłuchaj
Premierem zostaje lider ugrupowania Menachem Begin. Polskie Radio podkreśla, że wygrana sił prawicowych w Izraelu wywołała spore zaskoczenie zagranicą, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. W krajach reakcja była zdecydowanie negatywna.
Menachem Wolfowicz Begin przychodzi na świat w 1913 roku w Brześciu nad Bugiem jako Mieczysław Biegun. Studiuje prawo na Uniwersytecie Warszawskim i jednocześnie przygotowuje się do walki zbrojnej w Palestynie.
Wojnę przeżywa jako żołnierz Armii Andersa i dociera na tereny przyszłego państwa Izrael, gdzie za zgodą dotychczasowych zwierzchników pozostaje i rozpoczyna walkę zbrojna metodami terrorystycznymi.
Po powstaniu niepodległego państwa staje na czele partii Herut (Wolność)., która z czasem przeradza się w blok Likud (jedność). Jest nieprzejednany wobec krajów arabskich i Niemiec. Stanowczo sprzeciwia się przyjęciu reparacji od RFN.
Za rządów Begina, które trwały do 1983 roku Jerozolima została oficjalnie stolicą państwa żydowskiego. Jednocześnie premier wynegocjował z egipskim przywódcą Anwarem Sadatem traktat pokojowy, za co obaj politycy otrzymali w roku 1978 Pokojową Nagrodę Nobla.
Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
Audycji "Tym żył świat" można słuchać od wtorku do piątku o godzinie 9.15. Zapraszają Michał Nogaś i Wojciech Włodarczyk.
(dmc)