Jerzy Antczak w wywiadzie dla Trójki: biorę życie pełnymi garściami

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jerzy Antczak w wywiadzie dla Trójki: biorę życie pełnymi garściami
Przy okazji premiery nowego, specjalnego wydania swojej książki "Noce i dnie mojego życia" Jerzy Antczak udzielił wywiadu Ryszardowi JaźwińskiemuFoto: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

- Aż nie chce się wierzyć; nie zdaję sobie sprawy z tego wieku i to chyba trzyma mnie przy życiu. (...) Po prostu biorę życie pełnymi garściami - podkreśla Jerzy Antczak w specjalnym wywiadzie, jakiego udzielił Ryszardowi Jaźwińskiemu. Okazją do rozmowy była edycja specjalna książki reżysera "Noce i dnie mojego życia", wydanej w związku z 95. urodzinami twórcy i pod patronatem Trójki.

Jerzy Antczak był m.in. dyrektorem teatru "715" w Łodzi oraz naczelnym reżyserem Łódzkiego Ośrodka Telewizyjnego i naczelnym reżyserem Warszawskiego Ośrodka Telewizyjnego, a w latach 1963–1975 pełnił funkcję naczelnego reżysera Teatru Telewizji. W 1977 jego film "Noce i dnie" otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. W 2013 r. artysta otrzymał Platynowe Lwy za całokształt twórczości na 38. Festiwalu Filmowym w Gdyni.


"Wolę być w Polsce, ale jestem szczęśliwy"

Od 1978 r. Jerzy Antczak mieszka w USA, gdzie jest wykładowcą Uniwersytetu Kalifornijskiego (UCLA) w Los Angeles. Jak jednak zaznacza w "Trójkowo, Filmowo", wciąż najważniejsza jest dla niego Polska. - Mieszkam w Stanach, ale z Polski nie wyjechałem. Ciągle Polską żyję i ona jest w moim sercu - podkreśla reżyser.

- Przez 25 lat wykładałem na uniwersytecie w języku, którego nie kocham. Po prostu wolę być w Polsce, ale jestem szczęśliwy - dodaje rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego.

Przeczytaj także:

Książka o kawale życia

W grudniu (25.12.2024 r.) Jerzy Antczak skończył 95 lat. Z tej okazji na rynku ukazuje się jego książka "Noce i dnie mojego życia". To spisane na papier przez reżysera wspomnienia, ale jednocześnie historia polskiego filmu oraz Teatru Telewizji.

- Nie zdaję sobie sprawy z tego wieku i to chyba trzyma mnie przy życiu. (...) Uważam, że mój wiek to po prostu dar Boga - ocenia gość radiowej Trójki. - Przy tym myślę, że chyba Pan Bóg zachował mnie tak długo, bym mógł napisać o moich kolegach. Ta książka to kawał życia, bardzo pięknego okresu. Jest tam dużo o Teatrze Telewizji, teatrze popularnym i przede wszystkim o "Nocach i dniach" - ocenia reżyser.

Ponadto w audycji:

- Nominacje do Oscarów - 97 edycja Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej: podsumowanie, pierwsze komentarze;

- Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego dla młodych aktorów (patronat Trójki): prezentacja kolejnych nominowanych, wywiad z Filipem Pławiakiem nominowanym za rolę w filmie "Biała odwaga" oraz wypowiedź Sandry Drzymalskiej nominowanej za tytułową rolę w filmie "Simona Kossak" (po prezentowanych wcześniej w "Trójkowo, Filmowo" rozmowach z również nominowanymi: Michaliną Olszańska, Jędrzejem Hycnarem oraz Julianem Świeżewskim);

- Premiera polska: "Światłoczuła" w reżyserii Tadeusza Śliwy: rozmowy z twórcami filmu (w trakcie umawiania, prawdopodobnie z aktorami Ignacym Lissem i Matyldą Giegżno);

- Spotkanie z Michałem Wieczorkiem z Arte.Tv: laureaci Arte Kino Festiwal, aktualne premiery europejskich filmów dostępnych (nieodpłatnie) na platformie internetowej;

- Aktualności filmowe.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 24.01.2025
Godzina emisji: 12.05

qch/kor

Polecane