Reklama

reklama

Naukowcy są pewni: samotność szkodzi, jak paczka papierosów dziennie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Naukowcy są pewni: samotność szkodzi, jak paczka papierosów dziennie
Naukowcy potwierdzili, że samotność ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie człowieka, zarówno fizyczne, jak i psychiczneFoto: shutterstock/fizkes

Człowiek jest z natury istotą stadną, a samotność zdecydowanie źle na niego wpływa – zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Najnowsze badania wskazują, że oddziałuje na zdrowie człowieka, tak, jak palenie 15 papierosów dziennie!

Kolejne już badania w sposób bardzo przekonujący potwierdzają, że utrata kontaktu z innymi ludźmi skutkuje zwiększonym ryzykiem chorób serca, depresji, a nawet śmierci.


Posłuchaj

4:48
Samotność może być bardzo groźna (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Problemy fizyczne i psychiczne

Jednoznaczne wyniki ostatnich badań nie pozostawiają wątpliwości: samotność jest naprawdę bardzo szkodliwa dla człowieka.

– Ostatnio opublikowany raport naukowców amerykańskich pokazuje skutki medyczne samotności: o 30 procent wzrost ryzyka zawału czy ryzyka wylewu, chorób układu krążenia. Natomiast aż o 50 procent rośnie ryzyko chorób neurodegeneracyjnych, jak Alzheimer czy Parkinson. Ludzie samotni częściej mogą popełniać samobójstwa – wylicza psycholog, prof. Wojciech Kulesza z uniwersytetu SWPS. – Długotrwała samotność niszczy fizycznie: pojawia się brak dbania o siebie, bo po co, dla kogo? Pojawiają się zaburzenia odżywiania, objawy psychosomatyczne, a z czasem równocześnie liczne schorzenia. To prowadzi do depresji, która jest chorobą czasami śmiertelną – potwierdza psycholożka dr Agnieszka Burnos z Uniwersytetu Warszawskiego.

– Człowiek samotny to człowiek bardzo silnie odczuwający brak, niedostatek: nie będzie pewny siebie, spełniony, szczęśliwy – dodaje.

Skok jakości życia

Kiedy ludzie nie czują się samotni, następuje ogromny, pozytywny skok jakości życia, a zarazem polepszenie stanu zdrowia. – To jest poprawa o kilkadziesiąt procent! My, lekarze, mając do dyspozycji lekarstwa czy operacje, naprawdę chcielibyśmy mieć taki sukces, czyli redukcję poważnych chorób o kilkadziesiąt procent – zapewnia prof. Kulesza. I wskazuje, że bycie z kimś bliskim, czy też po prostu nie czucie się samotnym, to najlepszy lek w przypadku Alzheimera czy Parkinsona, tyle, że stosowany prewencyjnie kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat wcześniej. Bo nauka wciąż nie znalazła skutecznych medykamentów na te choroby.

Przeczytaj także


Świadomość nie wystarczy

Jednak sama świadomość czasami nie wystarczy: zdarza się, że wiedząc to wszystko, wciąż tkwimy w osamotnieniu. – Może to wynikać z lęku przed wyjściem ze strefy komfortu, obniżonego poczucia własnej wartości, lęku przed odrzuceniem. Wpływ na to mogą mieć także poprzednie doświadczenia, negatywne przekonania, trudności w komunikacji z innymi czy rozczarowanie relacjami – tłumaczy psycholożka, dr Agata Rudnik z Uniwersytetu Gdańskiego. – Samotność może więc być mechanizmem obronnym broniącym przed zranieniem czy pozwalającym na ucieczkę od intymności, która może nas przerażać. W takim wypadku warto pomyśleć o profesjonalnej pracy z psychologiem – radzi.

 

800 70 2222 <- Całodobowa i bezpłatna linia bezpośredniego wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego. Pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie.

116 123 <- Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00.

22 635 09 54 <- Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00.

800 108 108 <- Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00.

116 111 <- Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która bezpłatnie pomaga dzieciom, które doświadczyły różnych form przemocy. Telefon jest anonimowy, bezpłatny, całodobowy i dyskretny.

800 121 212 <- Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu.

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autorka materiału reporterskiego: Aleksandra Dobieszewska
Data emisji: 13.09.2024
Godzina emisji: 6.50

pr

Polecane