Rekordowy rok w polskiej transplantologii, ale jest jeszcze wiele do zrobienia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rekordowy rok w polskiej transplantologii, ale jest jeszcze wiele do zrobienia
W 2024 roku liczba przeszczepów w Polsce przekroczyła rekordową liczbę 2000Foto: Shutterstock/Dmitriy Kandinskiy

Wiele wskazuje na to, że mijający rok 2024 był rekordowy w polskiej transplantologii: symboliczna bariera dwóch tysięcy przeszczepionych narządów została przekroczona!

30 grudnia 2024 roku mija dokładnie 30 lat od pierwszego w Polsce udanego przeszczepu wątroby u dorosłego biorcy. Stało się to właśnie w Samodzielnym Centralnym Szpitalu Klinicznym przy u. Banacha w Warszawie.


Posłuchaj

7:55
Rekordowy rok w polskiej transplantologii (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

600 wątrób rocznie

30 grudnia 1994 roku doszło do pierwszego udanego przeszczepu wątroby w Polsce. - Pacjentka przeżyła 28 lat i zmarła w wyniku starości, a nie dysfunkcji wątroby. To było więc pierwsze zakończone sukcesem i długoletnim przeżyciem przeszczepienie narządu - mówi Krzysztof Zając, koordynator wojewódzki Poltransplant dla województwa mazowieckiego oraz koordynator transplantacyjny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Natomiast pochwalę się, że dzisiaj przeszczepiamy 309. wątrobę w tym roku. To pokazuje skalę: doszliśmy do przeszczepów 300 narządów rocznie w jednym ośrodku transplantacyjnym - tłumaczy.

- Do dzisiaj przeszczepiliśmy w całej Polsce 600 wątrób, więc jest to niesamowity progres od lat, kiedy zaczynaliśmy - dodaje.

Lepsza edukacja, coraz większa świadomość

Ten rok jest rekordowy w jak najbardziej pozytywnym znaczeniu tego słowa: - Już na koniec 2023 roku cieszyliśmy się rekordem - to było 1805 narządów w całej Polsce. I  wydawało nam się, że jest to liczba niewyobrażalna. Tymczasem statystyki Poltransplantu mówią, że do końca listopada 2024 roku przeszczepiliśmy 1971 organów. Z moich szacunków wynika, i jestem pewien, że już przekroczyliśmy dwa tysiące. A mamy jeszcze półtora dnia, aby tę liczbę przeszczepionych narządów zwiększyć - wskazuje. - Wydaje mi się, że te rekordy i coraz większa liczba  przeszczepionych narządów wynikają z coraz lepszego podejścia i coraz większej świadomości społeczeństwa. I coraz większej edukacji w zakresie zdrowia, medycyny i transplantologii - tłumaczy.

Przeczytaj także


Jedna decyzja - osiem żyć

Jako społeczeństwo jesteśmy trochę na bakier z tematem śmierci i transplantologii. Mówiąc i edukując od lat najmłodszych, ten stereotyp będzie się zmieniał. Trójkowy gość przywołuje przykład Hiszpanii, która jest wzorem w zakresie przeszczepionych narządów: tam w przedszkolach bawią się przytulankami w kształcie wątrób, serc czy nerek, żeby dzieci oswoić z tą tematyką.

Tymczasem okazuje się, że jedną decyzją o oddaniu organów do transplantacji można uratować nawet osiem istnień! - Od osoby zmarłej możemy pobrać serce, płuca, dwie nerki, wątrobę, trzustkę, kości, tkanki rogówki. To jest, uważam, coś niesamowitego, bo z jednej strony tragedia, a z drugiej dajemy szczęście innym pacjentom. I życie - stwierdza rozmówca Katarzyny Borowieckiej.

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Gość: Krzysztof Zając (koordynator wojewódzki Poltransplant dla województwa mazowieckiego, koordynator transplantacyjny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)
Data emisji: 30.12.2024
Godzina emisji: 17.12

pr/DS

Polecane