Sobkowiak-Czarnecka o polityce Orbana: Węgry ustawiają się na obrzeżach UE
2024-12-30, 09:12 | aktualizacja 2024-12-30, 13:12
- Viktor Orban dużo robi na potrzeby "rynku wewnętrznego", mówi do Węgrów, do swojego potencjonalnego elektoratu, pokazując, że to Węgry są krajem mlekiem i miodem płynącym (…). Na pierwszy rzut oka nie widać tam pozamykanych prywatnych mediów i ograniczeń wolności prasy. Odbywają się wybory, ale wolnych mediów już nie ma - mówiła w radiowej Trójce Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, wiceministra ds. Unii Europejskiej.
Polska przejmie 1 stycznia prezydencję od Węgier w Radzie UE. Będzie odpowiedzialna m.in. na organizowanie pracy krajów członkowskich, które decydują m.in. o nowym prawie UE, procesie akcesyjnym innych państw, kierunkach polityki zagranicznej, w tym o sankcjach.
Jak zaznaczyła Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, przejęcie 1 stycznia prezydencji od Węgier będzie odbywało się w innej atmosferze niż w 2011 roku. - Ostatnia sytuacja z ministrem Romanowskim na pewno kładzie się cieniem na relacje polsko-węgierskie - zaznaczyła.
Węgry przeciwko sankcjom dla Rosji
Ministra zwracała uwagę także na kwestię postawy Węgier wobec wojny w Ukrainie. - To także akcent na koniec prezydencji, kiedy to Viktor Orban dwa tygodnie temu, na unijnym szczycie stwierdził, że nie będzie chciał przedłużenia sankcji nałożonych na Rosję. Dzisiaj znowu Węgry ustawiają się gdzieś na obrzeżach Unii Europejskiej - mówiła ministra. - Widać, że Viktor Orban prowadzi swoją grę (…) nie gra na jedność Unii Europejskiej - tłumaczyła.
- Viktor Orban dużo robi na potrzeby "rynku wewnętrznego", mówi do Węgrów, do swojego potencjonalnego elektoratu, pokazując, że to Węgry są krajem mlekiem i miodem płynącym (…). Na pierwszy rzut oka nie widać tam pozamykanych prywatnych mediów i ograniczeń wolności prasy. Odbywają się wybory, ale wolnych mediów już nie ma - dodała.
Polska prezydencja w Radzie UE
Magdalena Sobkowiak-Czarnecka podkreślał, że priorytetem polskiej prezydencji Radzie Unii Europejskiej będzie bezpieczeństwo Europy rozumiane w różnych wymiarach. Wskazała tu m.in. kwestię wsparcia Unii dla kluczowych elementów infrastruktury obronnej, takich jak Tarcza Wschód i Bałtycka Linia Obrony. Priorytetem będzie również rozbudowa przemysłu obronnego Unii i wzmocnienie współpracy z NATO. Sobkowiak-Czarnecka przypomniała, że hasłem polskiej prezydencji jest "Bezpieczeństwo Europo!". Polska będzie sprawować prezydencję w Radzie Unii Europejskiej w pierwszej połowie przyszłego roku.
***
Audycja: Bez uników
Prowadząca: Renata Grochal
Gość: Magdalena Sobkowiak-Czarnecka (wiceministra ds. Unii Europejskiej)
Data emisji: 30.12.2024
Godzina emisji: 8.13