Jak traktuje się w Polsce zwierzęta? Co możemy z tym zrobić?
2024-12-20, 19:12 | aktualizacja 2024-12-23, 18:12
Artykuł 1. ustawy o ochronie zwierząt mówi: "Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę". Obowiązek ten spoczywa na każdej i każdym z nas, ale też na organach administracji publicznej.
Posłuchaj
W Polsce jest ponad milion bezdomnych zwierząt, a ponad 100.000 przebywa w schroniskach. Wiele zwierząt jest traktowana przez ludzi w bestialski sposób. Co można z tym zrobić? Czy samorządy radzą sobie z opieką nad bezdomnymi zwierzętami?
Sprawdza to w ramach projektu "Obywatel pies" fundacja Świat w naszych rękach z Bielska Białej. O tym, jak traktuje się w Polsce zwierzęta, co może zrobić każda i każdy z nas, a co należy do obowiązków gmin oraz jak kontrolować, czy je wypełniają opowiada Anna Chęć, prezeska fundacji.
Przeczytaj także
- Mowa nienawiści w świecie polityki i jej wpływ na wzrost przemocy
- "Pamiętniki Uchodźcze" i polski dyskurs wokół uchodźców
- Kolektyw Zaczyn walczy o lepsze wykorzystanie pustostanów
"Cykl Obywatelski" powstaje we współpracy z Funduszem Obywatelskim im. Ludwiki i Henryka Wujców – www.funduszobywatelski.pl.
Wojciech Dorosz - dziennikarz i aktywista, w Trójce od 2006 roku z krótkimi przerwami. Wydawca, reporter, współtwórca radiowych powieści i audycji dokumentalnych.
***
Tytuł audycji: Cykl Obywatelski
Autor: Wojciech Dorosz
Data emisji: 20.12.2024
Godzina emisji: 18.40
pr, dz