"Śniadanie w Trójce". Polityczne podsumowanie tygodnia [WIDEO]
2024-12-21, 08:12 | aktualizacja 2024-12-21, 10:12
Gośćmi Renaty Grochal byli: Andrzej Halicki (Koalicja Obywatelska), Aleksandra Leo (Polska 2050 - Trzecia Droga), Łukasz Rzepecki (Kancelaria Prezydenta), Andrzej Szejna (Lewica), Witold Tumanowicz (Konfederacja), Piotr Uściński (Prawo i Sprawiedliwość).
Ambasador Węgier otrzymał notę protestacyjną w sprawie azylu dla Marcina Romanowskiego. Dyplomata został wezwany do polskiego resortu. Równolegle na pilne konsultacje do Polski został wezwany nasz ambasador na Węgrzech. Oznacza to, że w Budapeszcie nie będzie obecnie polskiego ambasadora, bo będzie przebywał w Polsce na "bezterminowych konsultacjach".
Komentując sprawę Marcina Romanowskiego, któremu władze w Budapeszcie przyznały azyl, rzecznik Komisji Europejskiej - Stefan de Keersmaecker, oświadczył, że wszystkie unijne kraje muszą wykonać Europejski Nakaz Aresztowania. Sędziowie mają na jego rozpatrzenie 60 dni. Teraz Komisja czeka, jakie będą kolejne decyzje Węgier. Jeśli nie wykonają one Europejskiego Nakazu Aresztowania, Polska będzie mogła zaskarżyć decyzję do Komisji, a ta do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.
Komisja Europejska skomentowała też udzieloną obywatelowi Polski ochronę międzynarodową przez węgierskie władze. Podkreśliła, że wszystkie państwa w Unii są postrzegane jako bezpieczne. Zatem przyznanie azylu obywatelowi jakieś kraju członkowskiego w innym państwie Wspólnoty jest możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Prokurator generalny Adam Bodnar skierował trzy wnioski o uchylenie immunitetów. Dwa dotyczące posłów Krzysztofa Szczuckiego i Jana Krzysztofa Ardanowskiego trafiły do Sejmu. Z kolei wniosek w sprawie europosła Daniela Obajtka został skierowany do Parlamentu Europejskiego.
Jak podaje prokuratura, dowody zebrane przez stołeczną Prokuraturę Regionalną wskazują na podejrzenie wykorzystania przez Daniela Obajtka, byłego Prezesa Zarządu Polskiego Koncernu Naftowego Orlen S.A., środków Grupy ORLEN do finansowania inwigilacji polityków opozycji.
Wniosek w sprawie uchylenia immunitetu Daniela Obajtka dotyczy niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści osobistej. Chodzi o zawarcie przez Orlen dwóch umów na usługi detektywistyczne z firmą wskazaną przez Obajtka. Wcześniej ta firma świadczyła usługi w zakresie osobistej ochrony Obajtka i jego majątku.
Daniel Obajtek od 2024 roku sprawuje mandat europosła X kadencji. W latach 2018-2024 pełnił funkcję Prezesa Zarządu Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN S.A. Wcześniej był prezesem grupy Energa i członkiem rady nadzorczej spółki Lotos Biopaliwa. Od 2016 do 2017 roku pełnił funkcję prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W latach 2006-2015 był wójtem gminy Pcim.
Prokuratura informuje o podejrzeniu popełnienia przez Ardanowskiego, byłego ministra rolnictwa w rządzie PiS i byłego polityka tej partii, dwóch przestępstw polegających na niedopełnieniu obowiązków ciążących na nim jako funkcjonariuszu publicznym i przekroczeniu uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, czym miał działać na szkodę interesu publicznego.
Wniosek w sprawie Ardanowskiego dotyczy nieprawidłowości w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi, jak również w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Chodzi o postępowanie, które prokuratura regionalna w Warszawie prowadzi w sprawie dwóch wątków związanych z realizacją w latach 2018-2019 programu skupu jabłek przemysłowych przez spółkę E. S.A. ze środków w wysokości 100 milionów złotych, uzyskanych z kredytu bankowego gwarantowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, oraz z działalnością S. M. B. Status podejrzanych mają w tym postępowaniu 62 osoby.
Wobec posła PiS - Krzysztofa Szczuckiego prokuratura prowadzi postępowanie przygotowawcze w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego w związku z nieprawidłowym wydatkowaniem środków publicznych przeznaczonych na działalność RCL w Warszawie w latach 2022-2023. Służby wskazują na możliwe osiągnięcie korzyści osobistej przez promocję własnej osoby, co mogło zadziałać na szkodę interesu publicznego. Szczucki, gdy był prezesem Rządowego Centrum Legislacji, swoim zarządzeniem dokonał zmian w strukturze organizacyjnej instytucji i utworzył Wydział Edukacji i Komunikacji Departamentu Prawa Ustrojowego i Edukacji, w którym zatrudnił osoby poza konkursem.
Te osoby nie świadczyły pracy na rzecz RCL, choć pobierały wynagrodzenie z tytułu zatrudnienia. Pomagały natomiast posłowi w jego kampanii wyborczej, organizując spotkania i podejmując czynności promocyjne.
***
Na poranną audycję "Śniadanie w Trójce" w sobotę (21 grudnia) o godz. 9.05 zaprosiła Renata Grochal.
IAR/dm