Reklama

reklama

W świąteczne wieczory Trójka wspominała Tomasza Beksińskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W świąteczne wieczory Trójka wspominała Tomasza Beksińskiego
Tomasz Beksiński w studiu Polskiego Radia (kadr z filmu dokumentalnego; udostępniony PR 3 dzięki uprzejmości Cezarego Grzesiuka) Foto: Blue Dream Films/Fundacja Beksińskich

Tomasz Beksiński - idealny przewodnik po świecie muzyki, charyzmatyczny głos, z którym można spędzać samotne noce, a może dziennikarz, który jak nikt inny potrafił zaczarować radiową opowieścią? Mija 25 lat od jego śmierci, a dla wielu fanów jego zarejestrowany przed laty głos jest nieustająco ważny. Kim stał się dla słuchaczy, którzy nadal słuchają jego archiwalnych audycji? Mówimy o prawdziwym fenomenie.

Radiowa Trójka, w której Beksiński prowadził kilka audycji, w tym kultową "Trójkę pod księżycem", postanowiła zbliżyć się do tajemnicy dziennikarza i jego muzycznego uniwersum. Przygotowaliśmy cykl audycji, w których z jednej strony opowiadamy o Tomaszu Beksińskim, a z drugiej przypominamy słuchaczom Trójki jak brzmiał prowadząc programy w naszym studiu.

W poniedziałek, 23 grudnia, w "Klubie Trójki. Audiodokumencie" Anna Dudzińska zaprosiła na spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską, autorką książki "Beksińscy. Portret podwójny" i z Ireneuszem Białkiem, autorem reportażu radiowego "Romantycy muzyki rockowej". Zaczęliśmy od reportażu - powstałej w 2001 roku opowieści udało się zatrzymać opowieści Joanny, Grzegorza, Kuby, którzy, podobnie jak autor reportażu, postrzegają Tomasza Beksińskiego jako najważniejszego przewodnika po świecie muzyki. Reportaż otrzymał tytuł Radiowej Audycji Roku Programu Trzeciego Polskiego Radia. 

We wtorek, 24 grudnia, o godz. 23 Jacek Hawryluk, wielki fan radiowej działalności Beksińskiego, spotkał się z innymi fanami - Anetą Awtoniuk, Wiesławem Weissem, Tomaszem Szachowskim i Zbyszkiem Błasiakiem. To była wyjątkowa rozmowa o tym, jak audycje radiowe mogą zmieniać świat i realnie wpływać na życie słuchaczy i słuchaczek.

Zaś dwie świąteczne noce należały do samego Tomasza Beksińskiego, którego oryginale audycje przypomnieliśmy na antenie.

W środę, 25 grudnia, od północy dwugodzinna audycja z 25 grudnia 1992 roku, oparta na poezji Edgara Allana Poego i T.S. Eliota. Pojawiły się m.in. wiersze "Annabel Lee", "Miasto w morzu" i "Próżni ludzie", a muzycznie Fields of the Nephilim, Closterkeller, The Doors, Camel i The Cure. Od godz. 2 dwugodzinna audycja z 27 listopada 1994 roku, nadana w dniu 36. urodzin autora. Mogliśmy usłyszeć m.in. Pink Floyd, The Who, Budgie i Petera Hammila.

W czwartek, 26 grudnia, od północy czterogodzinna audycja z 27 września 1998, poświęcona Zofii Beksińskiej, zmarłej kilka dni wcześniej matce autora. Posłuchaliśmy muzyki takich zespołów, jak Camel, The Moody Blues, Fleetwood Mac czy Simon & Garfunkel.

***

W związku z cyklem audycji poświęconych pamięci Tomasza Beksińskiego przypominamy numery telefonów dla osób w kryzysie. 

116 123 <- Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez siedem dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00.

800 108 108 <- Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00.

800 121 212 <- Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży rzecznika praw dziecka, czynny całą dobę przez siedem dni w tygodniu.

22 635 09 54 <- Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00.

Polecane