Reklama

reklama

Wielozadaniowość - wyzwanie, któremu nie zawsze jesteśmy w stanie sprostać

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wielozadaniowość - wyzwanie, któremu nie zawsze jesteśmy w stanie sprostać
Jak zachować skupienie przy wielozadaniowych wyzwaniach? Foto: Shutterstock/Ground Picture

Spadek skupienia, spłycone reakcje emocjonalne, ciągłe poszukiwanie nowych bodźców - to problemy, z którymi spotykamy się podejmując się zadań wymagających dzielenia uwagi. Czy da się jakoś zwiększyć naszą podzielność uwagi?

Na ogół wielozadaniowe wyzwania wykonujemy gorzej, wolniej i popełniamy więcej błędów. Ale są także minusy skupiania się tylko i wyłącznie na jednym działaniu. Dlaczego tak się dzieje, tłumaczy dr Ewa Szumowska z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Posłuchaj

4:51
Wielozadaniowość - wyzwanie, któremu nie zawsze jesteśmy w stanie sprostać (Piknik Naukowy / Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak zachować podzielność uwagi?

- Nasze mózgi nie działają tak, że jesteśmy w stanie bez strat przełączać się szybko i skutecznie między różnymi zadaniami - mówi Ewa Szumowska. - Mamy dużo dowodów, głownie z obszarów psychologii poznawczej, na to, że jeżeli wykonujemy zadania jednocześnie lub szybko się między nimi przełączamy, wtedy popełniamy więcej błędów, jesteśmy mniej skuteczni i wolniejsi. To tak zwane koszty przełączania. Te straty pojawiają się głownie przy trudniejszych zadaniach. Na ogół osoby, które mają wysoką potrzebę porządku i struktury, wolą pracę mniej wielozadaniową. Natomiast osoby, które lepiej czują się w dynamicznym otoczeniu, preferują wielozadaniowość. Badania nie wykazują tu różnic zależnych od płci. Zaś w życiu codziennym zdarza się, że to kobiety lepiej radzą sobie z żonglowaniem zadaniami. Są także badania, które dowodzą, że wielozadaniowość skutkuje większą kreatywnością. Przełączanie się miedzy zadaniami może otworzyć nas bardziej na pracę twórczą. Jest jednak pewne optimum, bo gdy przełączamy się zbyt często, przeszkadza nam to w skutecznym wykonaniu zadania - podsumowuje.


Przeczytaj także 



Sposobem na poradzenie sobie z wielozadaniowością są: równowaga, ustalenie priorytetów oraz... pamiętanie o odpoczynku.


***

Tytuł audycji: Piknik Naukowy
Prowadzi: Monika Suszek
Data emisji: 19.12.2024
Godzina emisji: 10.31

dm/pr

Polecane