Efekt Google, czyli jak dostęp do internetowych informacji osłabił naszą zdolność zapamiętywania
2024-12-18, 20:12 | aktualizacja 2024-12-18, 20:12
Rozwój technologii i powszechny dostęp do internetu sprawiły, że zmienił się sposób, w jaki przyswajamy informacje. Efekt Google to zjawisko, w którym zamiast zapamiętywać konkretne dane, polegamy na wyszukiwarkach internetowych, wiedząc, że informacje są tam, na wyciągnięcie ręki.
W erze komputeryzacji nasz mózg skupia się bardziej na tym, gdzie znaleźć potrzebne treści, niż na ich zapamiętywaniu. Sprawia to, że stajemy się coraz lepsi w wyszukiwaniu, ale słabsi w długotrwałym przechowywaniu wiedzy.
Posłuchaj
Pamięć trzeba ćwiczyć
Kto dziś ma w pamięci kilka lub kilkanaście najważniejszych numerów telefonów, przecież wszystko jest w kontaktach w naszych smartfonach.
- Z wpływem nowych technologii na naszą pamięć, jest trochę tak, jak z chodzeniem na siłownię - mówi dr Jakub Kuś, psycholog z Uniwersytetu SWPS. - Pamięć, tak jak mięśnie, trzeba ćwiczyć. Trzeba ćwiczyć te obszary, które w wyniku cyfrowej rewolucji bywają osłabione. warto spróbować co jakiś czas, choćby przez jeden dzień, nic nie zapisywać w telefonie. Starać się po prostu zapamiętać, to co mamy do zrobienia. Takie drobne ćwiczenia, jeśli są powtarzane, mają bardzo pozytywny wpływ na naszą pamięć - podsumowuje.
Przeczytaj także:
- Dlaczego coraz częściej chorujemy na krztusiec?
- Dzień Małpy - okazja, by zwrócić uwagę na los tych zwierząt
- Sportkrastynacja, czyli dlaczego nie chce nam się ćwiczyć i jak tego unikamy?
- Takim treningiem pamięci może też być świadome i celowe zapamiętywanie informacji, na których nam zależy - dodaje dr Edyta Bąk, psycholożka z Uniwersytetu SWPS. - Oczywiście nie chodzi o to, aby zapamiętywać wszystko, co sprawdzamy w internecie, bo wiele rzeczy jest niepotrzebnych. Natomiast to, na czym nam zależy, warto zapisać, zrobić notatki, poświęcić więcej czasu aby przetworzyć tę informację. Dla pamięci ważna jest regularność, ale także wyzwanie. Czasami warto spróbować przypomnieć sobie odpowiedź na dane pytanie, zanim zaczniemy jej szukać w internecie, a dopiero potem sprawdzić, czy dobrze pamiętaliśmy - doradza.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Michał Matus
Autor materiału: Aleksandra Dobieszewska
Data emisji: 18.12.2024
Godzina emisji: 18.14
dm