Feministki Europy. Od sufrażystek do praw wyborczych
2024-11-29, 15:11 | aktualizacja 2024-11-29, 15:11
Dokładnie 106 lat temu, 28 listopada 1918 roku, Józef Piłsudski podpisał dekret o ordynacji wyborczej, który zrównywał Polki i Polaków w prawach, przynajmniej tych politycznych. O prawach kobiet i ich ""polskiej drodze" do emancypacji rozmawialiśmy w audycji "Klub Trójki".
Jak wyglądała droga Polek do emancypacji oraz czym się różniła i w czym była podobna do drogi naszych europejskich sąsiadek?
Posłuchaj
Polska droga do emancypacji
W 2018 roku Polki uzyskały nie tylko prawa wyborcze, ale też prawo kandydowania do sejmu.
Pierwszymi Polkami zasiadającymi w polskim parlamencie zostały: Gabriela Balicka, Jadwiga Dziubińska, Irena Kosmowska, Maria Moczydłowska, Zofia Moraczewska, Anna Piasecka, Zofia Sokolnicka oraz Franciszka Wilczkowiakowa.
Gościniami czwartkowego Klubu Trójki były: prof. Dobrochna Kałwa z Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Katarzyna Stańczak-Wiślicz z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, która jest jedną z redaktorek wydanego właśnie monumentalnego, ponad 1000 stronicowego tomu "Tekstów i kontekstów z historii feminizmu oraz praw kobiet w Europie Centralnej z drugiej połowy dwudziestego wieku".
Przeczytaj także
- Coraz więcej przypadków przemocy wobec kobiet. To problem, który przestał być ukrywany
- Kampanie dezinformacyjne w środowisku międzynarodowym: nie tylko Rosja
- Trudna rozmowa o przemocy seksualnej: życie "po" i z bolesną traumą
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Anna Kowalczyk
Gościnie: prof. Dobrochna Kałwa (Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego) i dr Katarzyna Stańczak-Wiślicz (Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk)
Data emisji: 28.11.2024
Godzina emisji: 20.08
qch/dm