W Ukrainie nastanie pokój? Prof. Rotfeld: ta wojna nigdy się nie skończy
2024-11-29, 09:11 | aktualizacja 2024-11-29, 09:11
- Oczywiście będą rozejmy. Nie wykluczam go w 2025 roku. Ale to nie rozwiąże problemu - mówił w radiowej Trójce prof. Adam Rotfeld, były minister spraw zagranicznych. Jego zdaniem "Kreml obawia się tego, że Ukraina - jeżeli obierze trwały kurs proeuropejski - stanie się krajem sukcesu".
Światowi politycy coraz częściej mówią o negocjacjach i zakończeniu wojny w Ukrainie. Szybkie nastanie pokoju zapowiadał również podczas kampanii wyborczej Donald Trump.
Inne zdanie na ten temat ma gość radiowej Trójki. - Powiem coś bardzo nietypowego. W moim przekonaniu ta wojna się nigdy nie skończy. Tak było z wieloma konfliktami zbrojnymi, które wybuchały po zimnej wojnie - powiedział prof. Adam Rotfeld. Jak wyjaśniał, w takich przypadkach były rozejmy, ale przerywane okresami walk.
Posłuchaj
- Oczywiście i teraz będą rozejmy. Nie wykluczam, że w roku 2025 dojdzie do trwałego rozejmu. Ale on nie będzie oznaczał rozwiązania problemów. Nie będzie konferencji pokojowej, która zakończy się traktatem pokojowym - dodał profesor.
Wojna w Ukrainie. "Geopolityka jest trzeciorzędna"
Zaznaczył, że obecnie nie występuje często publicznie "między innymi dlatego, bo nie chce uczestniczyć w powtarzaniu pewnych rzeczy, które są powierzchowną reakcją" w sprawie wojny w Ukrainie.
- Takie reakcje niczego nie wyjaśniają. Jeżeli zastanowimy się głębiej nad istotą różnicy między Ukrainą a Rosją, to ona nie dotyczy tego, o czym wszyscy mówią: jakoby to był konflikt geopolityczny. Geopolityka w ogóle jest tu trzeciorzędna - stwierdził były szef MSZ.
Według niego "jest to konflikt wewnątrz rosyjski i problem wewnątrz rosyjski". - Bo Rosja nie znalazła odpowiedzi na pytania dotyczące własnego rozwoju. Atak Rosji dotyczy nie tyle zdobywania przestrzeni, co zwalczania systemu wartości. Innymi słowy, Kreml o wiele bardziej obawia się tego, że Ukraina - jeżeli obierze trwały proeuropejski kurs - stanie się krajem sukcesu. Tak stało się z Polską, Czechami i krajami bałtyckimi. Rosja chce temu zapobiec, bo gdyby się zgodziła, to oczywiście miliony Rosjan zapytałyby: "dlaczego to jest możliwe na Ukrainie, a u nas nie jest?" - powiedział prof. Adam Rotfeld.
Podkreślił również, że "sposób na zachowanie obecnego systemu autorytarno-dyktatorskiego, w jakimś sensie policyjno-reżimowego w Rosji, związany jest z faktem, że zapewnia on trwałość i stabilność dla obecnej elity sprawującej władzę". - I równocześnie daje elicie możliwość wyjaśnienia społeczeństwu tego, że ten system autorytarny powinien trwać - zaznaczył gość Trójki.
- Elity tłumaczą Rosjanom, że tylko obecny system jest w stanie zapewnić krajowi nie tylko stabilność, ale także bezpieczeństwo i rozwój - podsumował.
- Rosjanie zabili bezbronnych jeńców. Kijów pokazał dowód
- Dron rozerwał czołg jak puszkę. Szokujące nagranie z frontu
- Niemcy szykują się na najgorsze. Biją na alarm ws. schronów
***
Audycja: Bez Uników
Prowadząca: Renata Grochal
Gość: prof. Adam Rotfeld (były minister spraw zagranicznych)
Data emisji: 29.11.2024
Godzina emisji: 8.13
bartos